Hrobky nesly ženská jména, před 2000 lety něco neslýchaného. Pak je majitelky záhadně opustily

Hrobky nesly ženská jména, před 2000 lety něco neslýchaného. Pak je majitelky záhadně opustily

Foto: Matyas Rehak / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nabatejci ovládali staré karavanní obchodní cesty mezi Středozemím a jižní Arábií po několik století. Svou historii ale nezapsali: pohřbili ji. Na jižním konci nabatejských zemí na severozápadě Saúdské Arábie vypráví 109 hrobek starověkého města Hegra příběhy o slavné minulosti Nabatejců.

Podle National Geographic hrobky vytesané z tyčících se medově zbarvených skal vyrůstajících ze sluncem rozpáleného písku tvoří pohřebiště obklopující centrum města Hegra. Z hliněné cihlové architektury opevněného města zbylo jen málo. Hrobky však přestály staletí ostrého slunce a eroze v pozoruhodně dobrém stavu a více než 130 přeživších studní, které poprvé založili Nabatejci, svědčí o jejich odbornosti v oblasti vodního hospodářství.

2000 let staré vztahy

Převážná většina hrobek zahrnuje zdobené fasády, které dávají nahlédnout do vztahů, které tato arabská kmenová společnost měla s jinými kulturami až do ztráty své nezávislosti na Římě v roce 106 n. l. Všechny datované hrobky sahají do prvního století našeho letopočtu a mnohé zobrazují vyřezávané orly, mytologické postavy, hady a sfingy.

500 km od Petry

Ale je to psané slovo, které dělá tyto hrobky jedinečně nabatejskými a také jedinečně hegrskými. Tato nekropole je asi 500 kilometrů od hlavního města Nabatejců - Petra. Na rozdíl od všech hrobek v Petře kromě jedné však více než 30 fasád Hegrových hrobek nese nápisy vyryté do skály. Jsou to právní texty, které uvádějí jména vlastníků a někdy i jejich roli ve společenství. Jsou psány nabatejským písmem, odrůdou aramejštiny, která se později vyvinula v arabštinu.

Z města viditelné prestižní hrobky

Hrobky byly odrazem tohoto bohatství a sloužily ke zvýšení prestiže rodiny, ke které patřily – největší a nejvíce zdobené hrobky byly záměrně vyrobeny tak, aby byly viditelné z centra města Hegra. 

Hrobka Diwan nalezená v Hegře v Al Ula, Saúdská Arábie. Fotka od aliirsha / Shutterstock

Uvnitř hrobek bylo také uloženo mnoho artefaktů, některé dovezené z Mezopotámie, Středomoří nebo častěji z Petry - bronzové náramky, prsteny, náhrdelníky ze semen nebo skleněných korálků a také předměty z každodenního života, jako jsou hřebeny, kosmetické tuby, vyšívané kapesníčky a mince. A péče při pohřbu se rozšířila i na fyzické pozůstatky. 

Právo žen vlastnit

Některé z hrobek jsou pojmenovány po ženách, což naznačuje jejich zákonné právo vlastnit hrobky, a texty také uvádějí, že by je mohli zdědit jejich potomci. Jak je tomu v mnoha společnostech, nápisy zahrnují kletby namířené proti komukoli, kdo porušuje hrobku nebo se ji snaží získat.

Záhady zůstávají, včetně toho, proč nebyly některé hrobky nikdy dokončeny. Největší hrobka Hegry – Lihyana. syna Kuzy – měří 22 metrů na výšku, ale je nedokončená, což otevírá mnoho otázek o tom, co se v této rodině stalo.

Živoucí archívy

Dnes hrobky představují jeden z nejzajímavějších aspektů Hegry pro návštěvníky i pro archeology, kteří pokračují v objevování příběhů nabatejské kultury prostřednictvím průzkumů, vykopávek a analýz materiálu. Kromě toho, že jsou krásné na pohled, tyto hrobky slouží jako živé archivy, v neposlední řadě pro saúdské návštěvníky, kteří poprvé zkoumají tuto část jejich dlouhého dědictví a dozvídají se, jak jejich nabatejští předkové pohlíželi na rodinný život, náboženství, ekonomiku a společnost.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama