Alergie nebo nachlazení?

Alergie nebo nachlazení?

Foto: Andrey_Popov / Shutterstock

Aktualizováno:
více než 5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pokud máte ucpaný nosu, kýchání nebo kašel, vaše první myšlenka může být, že máte nachlazení. Jsou to však také příznaky alergií.

Co je nachlazení?

Zimnice, známá také jako „nachlazení“, je způsobena virem. Za nachlazení je zodpovědných mnoho různých typů virů. Zatímco symptomy a závažnost se mohou lišit, nachlazení obecně sdílí některé ze základních vlastností.

Zde jsou některé klíčové rysy běžného nachlazení:

Nachlazení se přenášejí skrze kapičky viru, který nemocný vypouští, když kašle nebo kýchá.

Kromě kašle a kýchání mohou příznaky nachlazení zahrnovat bolest v krku a výtok z nosu.

Silnější nachlazení může také způsobit bolesti hlavy, horečky a bolesti těla.

Reklama

Zotavení z nachlazení je obvykle rychlé. Průměrná doba chladu je 7 až 10 dní.

Pokud příznaky trvají déle než týden nebo dva, virus mohl přispět k závažnější infekci, jako je infekce sinus, pneumonie nebo bronchitida.

Lidé s alergiemi mohou být náchylnější k chycení nachlazení.

Navzdory svému jménu můžete „zimnici“ chytit v každém ročním období, dokonce i v létě. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhadují, že průměrný zdravý dospělý člověk ročně dostane na dvě nebo tři nachlazení.

Malé děti mohou mít ještě více nachlazení, protože mají méně zralý imunitní systém.

Co jsou alergie?

Alergie se objevují, když má váš imunitní systém nežádoucí účinky na určité látky. Když jste vystaveni alergickému spouštěči, známému jako alergen, váš imunitní systém uvolňuje chemikálie zvané histaminy. Toto uvolňování histaminů způsobuje příznaky alergie.

Alergie a nachlazení sdílejí některé běžné příznaky, jako jsou:

kýchání

kašel

bolest krku

rýma

nosní kongesce

vodnaté oči

Alergie mohou také způsobit vyrážky a svědění očí. Běžné nachlazení typicky ne.

Jiné spouštěče alergie mohou zahrnovat:

roztoči

zvířate, jako je kočka nebo pes

plíseň

potraviny, jako jsou arašídy, ořechy, mléko a vejce

Nachlazení vs. alergie: Jak zjistit rozdíl?

Vzhledem k tomu, že nachlazení a alergie mají mnoho stejných příznaků, může být těžké rozeznat tyto dvě podmínky.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, co je pro vás nepříjemné, je věnovat pozornost příznakům, které nesdílejí.

Nachlazení pravděpodobně způsobí:

únava

bolesti

bolest krku

horečka

Alergie pravděpodobně způsobí:

svědění očí

sípání

kožní vyrážky, jako je ekzém nebo kopřivka

Roční období

Roční období může poskytnout vodítko k příčinám vašich příznaků. V podzimních a zimních měsících se s největší pravděpodobností ocitnete se zimnicí, i když je možné, že s ním přijdete i na jaře nebo v létě.

Alergie mohou také udeřit v každém ročním období, ale pylové alergie jsou nejvíce během jarních měsíců. Travní alergie jsou nejvyšší na konci jara až v létě, zatímco alergie na ambrózie se vyskytují během pozdního léta a na podzim.

Doba trvání příznaků

Dalším způsobem, jak zjistit, zda máte alergie nebo nachlazení, je doba trvání vašich příznaků. Nachlazení se do týdne zlepšují. Alergie nezmizí, pokud ji nebudete léčit nebo neodstraníte spouštěč. Sezónní alergeny mají tendenci vyvolat symptomy dva nebo tři týdny najednou.

Běžná mylná představa

Pokud se díváte na barvu svého hlenu, abyste zjistili, zda máte nachlazení nebo alergii, nenajdete tu velkou pomoc. Navzdory běžné mylné představě, že zelený nosní výtok je známkou infekce, mohou alergie způsobit výtok z nosu ve všech různých barvách.

Diagnostika nachlazení a alergií

Není nutné navštívit svého lékaře kvůli nachlazení, ale pokud to uděláte, vaše příznaky budou pravděpodobně stačit, aby potvrdily vaši diagnózu.

Pokud si lékař myslí, že byste mohli mít bakteriální infekci, jako je například strepta nebo pneumonie, možná budete potřebovat další testy.

V případě alergií může být nutné navštívit lékaře primární péče, lékaře na ORL nebo alergika. Lékař se nejprve zeptá na vaše příznaky. Závažné nebo život ohrožující alergické reakce často vyžadují péči alergika.

K diagnostice alergií lze použít různé testy. Kožní test může být použit ke stanovení vašich alergických spouštěčů. Někdy primární lékaři nebo alergici mohou také použít krevní testy k diagnostice alergií v závislosti na vašem věku a jiných zdravotních podmínkách.

Léčba běžného nachlazení

Vaše tělo se časem zbaví viru nachlazení. Protože antibiotika zabíjejí pouze bakterie, nepracují na virech, které způsobují nachlazení. Přesto existují léky, které mohou pomoci zmírnit vaše příznaky, zatímco vám nemoc probíhá.

Léky zahrnují:

sirupy proti kašli a volně prodejné léky

nosní spreje

léky proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil) nebo acetaminofen (Tylenol)

Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakékoli léky, zvláště pokud užíváte také léky na předpis, míváte špatné zdravotní stavy nebo jste těhotná.

Můžete také vyzkoušet domácí procedury, abyste zmírnili nachlazení, jako například:

pití více tekutin, jako je voda, džus a bylinný čaj

vyhnout se kofeinu

s použitím nosních výplachů

kloktání slanou vodou

Léčba alergií

Jedním z velmi účinných způsobů, jak předcházet příznakům alergie, je vyhnout se alergenům. Nemůžete-li se vyhnout svým spouštěčům, můžete si vzít léky ke zmírnění příznaků.

Antihistaminika

Antihistaminika působí tak, že blokují uvolňování histaminu. Příklady zahrnují:

fexofenadin (Allegra)

difenhydramin (Benadryl)

cetirizin (Zyrtec)

Uvědomte si, že některé starší antihistaminika mohou způsobit ospalost. Užívejte tyto léky raději na noc.

Výhled na alergie a nachlazení

Zatímco některé příznaky alergie a nachlazení jsou podobné, jedná se o dva velmi odlišné zdravotní stavy. Vědět, který z nich máte, vám pomůže nasadit správnou léčbu, takže budete na cestě k tomu, abyste se brzy cítili lépe.

Pokud se příznaky při léčbě nezlepší, nebo máte vyrážku nebo máte horečku, vyhledejte svého lékaře, abyste vyloučili závažný zdravotní stav. Jak nachlazení, tak i alergie mohou způsobit viry a bakterie v dutinách a dolních dýchacích cestách, což může vést k závažnějším infekcím. Pokud Vaše příznaky trvají déle než 10 dnů nebo se zhoršují, navštivte svého lékaře.

Reklama
Zdroj článku:
healthline.com
Reklama