Co způsobuje chronickou bolest těla?

Co způsobuje chronickou bolest těla?

Foto: fizkes / Shutterstock

Aktualizováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Každý z nás zažívá občasné bolesti. Ve skutečnosti je náhlá bolest důležitou reakcí nervového systému, která vás upozorní na možné zranění. Když dojde k poranění, signály bolesti putují z poraněné oblasti nahoru do míchy a do mozku.

Bolest se obvykle stává méně závažnou, jak se zranění hojí. Chronická bolest se však liší od typické bolesti. S chronickou bolestí vaše tělo i nadále posílá signály bolesti do mozku, a to i po vyléčení zranění. Může to trvat několik týdnů až let. Chronická bolest může omezit vaši mobilitu a snížit flexibilitu, sílu a vytrvalost. To vám znemožňuje plnit náročné každodenní úkoly a činnosti.

Chronická bolest je definována jako bolest, která trvá nejméně 12 týdnů. Bolest může být cítit jako ostrá nebo matná, což způsobuje pálení nebo bolestivý pocit v postižených oblastech. Bolest může být stabilní nebo přerušovaná, přichází a odchází bez zjevného důvodu. Chronická bolest se může objevit v téměř jakékoliv části těla. Bolest se může v různých postižených oblastech lišit.

Některé z nejčastějších typů chronické bolesti zahrnují:

bolest hlavy

pooperační bolest

poúrazová bolest

Reklama

bolest dolní části zad

rakovinovou bolest

bolest artritidy

neurogenní bolest (bolest způsobená nervovým poškozením)

psychogenní bolest (bolest, která není způsobena onemocněním, poraněním nebo poškozením nervů)

Podle American Academy of Pain Medicine má více než 1,5 miliardy lidí po celém světě chronickou bolest.

Co způsobuje chronickou bolest?

Chronická bolest je obvykle způsobena počátečním poraněním, jako je například výron nebo vytažený sval. Předpokládá se, že chronická bolest se vyvíjí po poškození nervů. Poškození nervů činí bolest intenzivnější a dlouhodobější. V těchto případech léčba základního poranění nemusí vyřešit chronickou bolest.

V některých případech však lidé trpí chronickou bolestí bez předchozího zranění. Přesné příčiny chronické bolesti bez zranění nejsou dobře známy. Bolest může být někdy způsobena zdravotním stavem, například:

chronický únavový syndrom: charakterizovaný extrémní, prodlouženou únavou, která je často doprovázena bolestí

endometrióza: bolestivá porucha, která se vyskytuje, když děložní výstelka roste mimo dělohu

fibromyalgie: rozsáhlá bolest v kostech a svalech

zánětlivé onemocnění střev: skupina stavů, která způsobuje bolestivý, chronický zánět v zažívacím traktu

intersticiální cystitida: chronická porucha charakterizovaná tlakem a bolestí močového měchýře

Kdo je ohrožen chronickou bolestí?

Chronická bolest může postihnout lidi všech věkových kategorií, ale nejčastěji se objevuje u starších dospělých. Dalšími faktory kromě věku, které mohou zvýšit riziko vzniku chronické bolesti, zahrnují:

zranění

operaci

nadváha nebo obezita

Jak se léčí chronická bolest?

Hlavním cílem léčby je snížení bolesti a zvýšení mobility. To vám pomůže vrátit se ke svým každodenním činnostem bez nepohodlí.

Závažnost a četnost chronické bolesti se může u jednotlivců lišit. Lékaři vytvářejí plány řízení bolesti, které jsou specifické pro každou osobu. Váš plán léčby bolesti bude záviset na vašich příznacích a všech základních zdravotních podmínkách. Změna životního stylu může být použita k léčbě chronické bolesti.

Léky na chronickou bolest

K dispozici je několik typů léků, které mohou pomoci léčit chronickou bolest. Zde je několik příkladů:

volně prodejné léky proti bolesti, včetně acetaminofenu (Tylenol) nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID), jako je aspirin (Bufferin) nebo ibuprofen (Advil).

Lékařské postupy pro chronickou bolest

Určité léčebné postupy mohou také poskytnout úlevu od chronické bolesti. Příklad několika z nich je:
elektrická stimulace, která snižuje bolest tím, že posílá mírné elektrické šoky do svalů
nervový blok, což je injekce, která zabraňuje nervům vysílat signály bolesti do vašeho mozku
akupunktura, která zahrnuje lehké píchnutí kůže s jehlami ke zmírnění bolesti

Kromě toho jsou k dispozici různé způsoby léčby, které pomáhají zmírnit chronickou bolest. Příklady zahrnují:

fyzikální terapie
Tai chi
jóga
umění a hudební terapie
zvířecí terapie
psychoterapie
masáž

Řešení chronické bolesti

Neexistuje lék na chronickou bolest, ale stav lze úspěšně zvládnout. Je důležité držet se plánu léčby bolesti, který vám pomůže zmírnit příznaky.

Fyzická bolest souvisí s emocionální bolestí, takže chronická bolest může zvýšit úroveň stresu. Budování emocionálních dovedností vám může pomoci vyrovnat se s jakýmkoli stresem souvisejícím s vaším stavem. Zde je několik kroků, které můžete použít ke snížení stresu:

Dobrá péče o vaše tělo: Správné stravování, dostatek spánku a pravidelné cvičení může udržet vaše tělo zdravé a omezit pocity stresu.

Pokračujte ve své každodenní činnosti: Můžete zlepšit svou náladu a snížit stres tím, že se zapojíte do aktivit, které se vám líbí, anebo se budete stýkat s přáteli.

Hledání podpory: Přátelé, rodina a podpůrné skupiny vám mohou poskytnout pomocnou ruku a nabídnout pohodlí v těžkých časech. Ať už máte problémy s každodenními úkoly nebo potřebujete pouze emocionální podporu, blízký přítel nebo známý může poskytnout potřebnou podporu.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama