Zločinci z ciziny se chtějí usazovat v Česku, vloni jejich počet vzrostl. Jinak u nás legálně pobývá čím dál více cizinců

Zločinci z ciziny se chtějí usazovat v Česku, vloni jejich počet vzrostl. Jinak u nás legálně pobývá čím dál více cizinců

Foto: Chief Crow Daria/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V minulém roce rostl počet cizinců z kriminálního prostředí, kteří se snažili usadit v České republice. Šlo hlavně o lidi z rusky mluvících komunit. Podle statistik obecně ke konci loňského roku v České republice legálně pobývalo 634.790 cizinců, o zhruba 39 tisíc více než na konci roku 2019.

Podsvětí se tu líbí

Podle serveru Radio Prague International mají kriminální živly z jiných zemí světa stále větší zájem se zabydlet v naší zemi. Zájem byl především o členy rusky mluvících komunit. U jiných, například asijských komunit, zájem o pobyt v české kotlině spíše stagnoval. Vyplývá to z výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu za rok 2020.

Za účelem sňatku či práce

Cizinci se snaží usadit například přes účelové manželství nebo poskytovatele fiktivního zaměstnání. Podle zprávy se organizovaný zločin v Česku zaměřuje hlavně na nelegální migraci a obchod s lidmi.

Také legálních pobytů přibylo

Ke konci loňského roku v České republice legálně pobývalo 634.790 cizinců, o zhruba 39 tisíc více než na konci roku 2019. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o migraci a integraci cizinců za rok 2020.

Vedou Ukrajinci, Slováci a Vietnamci

Nejčastěji žili loni v Česku podle vnitra občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu, dohromady tvořili více než polovinu legálně pobývajících cizinců. Mezi cizinci s povoleným pobytem převažovali loni ti, kteří měli povolený pobyt přechodný, celkem jich bylo 325.182. Zbytku byl udělen trvalý pobyt.

I letos přibývají cizinci

Počet cizinců v Česku stoupá i v letošním roce, k 30. červnu jich bylo evidováno 668.238.

Ale rostou i počty nelegálních pobytů či migrací

Loni také výrazně narostl počet lidí zajištěných při nelegální migraci, přibylo jich o čtvrtinu na 7093. Většina, konkrétně 6645 lidí, byla zadržena při nelegálním pobytu, zbytek pak při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici. 

Nejsme cílovou zemí migrantů

Nadále však podle ministerstva vnitra platí, že u tranzitní migrace nebývá ČR cílovou zemí, lidé v těchto případech směřují spíše do Německa a jiných států západní a severní Evropy. V letošním roce se zatím počet zadržených lidí při nelegální migraci také zvyšuje, k poslednímu červnu jich bylo evidováno 5430, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o více než dvěstěprocentní nárůst.

Naopak mezinárodní ochranu vyžaduje méně lidí

V roce 2020 žádalo méně lidí o mezinárodní ochranu, oproti předloňskému roku šlo o téměř čtyřicetiprocentní pokles na 1164 žadatelů. Nejčastěji to byli opět občané Ukrajiny, následovaní státními příslušníky Gruzie, Běloruska a Vietnamu.

Reklama
Zdroj článku:
english.radio.cz
Reklama