Starověcí učenci jedli červy celý život, přesto jich nebyli plní

Starověcí učenci jedli červy celý život, přesto jich nebyli plní

Foto: Prostock-studio / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Někteří Sardiňané poukázali na to, že o důležitých historických postavách jako byl Plinius starší a Aristoteles bylo známo, že jedli červy – takže konzumace červivého sýra by v moderním světě neměla být nemyslitelná. V dnešní době je ale extrémně obtížné se k němu dostat, protože EU tento sýr jednoduše zakázala.

Klasický ovčí sýr pecorino sardo by se normálně dal do lednice, ale Sardiňané ho naopak v létě vystrčí na sluníčko. A ještě z vrchu odříznou kůrku. Mouchy jsou pro přípravu casu marzu klíčové. Konkrétně sýrohlodka drobná (Piophila casei), ve Středomoří běžný škůdce napadající sýr či maso.

V tomto případě však jsou vítané: do sýra nakladou vajíčka, jedna samice kolem pěti stovek. Vylíhnou se tisíce larev a začnou sýr požívat. Svým trávením a exkrementy rozkládají tuky; za tři měsíce vznikne měkká, krémovitá kaše, která se jí lžící.

Léto jako zlepšovák

Pro některé Italy ze staré školy – zejména pro ty, kteří žijí na ostrově Sardinie – je tradiční sýr casu marzu tou nejlepší pochoutkou v letních dnech. Ale lidé mimo město to mohou nazývat jednodušším názvem: červivý sýr. Ano, obsahuje červy. Vlastně ty živé. To je důležité si uvědomit. Pokud vaše casu marzu obsahuje mrtvé červy, obvykle to znamená, že se zkažený sýr „zkazil“.

Casu marzu, sardinský sýr s larvami Piophila Casei. Fotka od Směnný kurz 90 / Shutterstock

Bez výkalů není chuť

Exkrece, které procházejí tělem červů, jsou nezbytné, protože právě ony dodávají sýru jeho výrazně jemnou, krémovou texturu a bohatou chuť. V této fázi máte jíst casu marzu. Ti dostatečně odvážní popsali jeho chuť jako „kořeněnou“, „štiplavou“, „pepřovou“, „ostrou“ a „intenzivní“ a někteří říkají, že jim připomíná zralou gorgonzolu. Ale je třeba poznamenat, že to, co ve skutečnosti ochutnávají, jsou výkaly larev.

Skokani

Při konzumaci je nezbytné, aby člověk před spolknutím červy řádně rozžvýkal, a tím je usmrtil. Jinak by technicky mohli nadále žít ve vašem těle a způsobovat v něm zmatek. Ale mnoho Italů s tímto tvrzením nesouhlasí a říká: „Byli bychom plní červů, protože jsme je jedli celý život." Z tohoto důvodu si mnozí spotřebitelé při jídle také dají jednu ruku pod nos, aby zabránili vniknutí červů do nosních dírek.

Umění po generace

Podle místních je sýr poněkud ztracená forma umění. Pokud vyrábíte casu marzu, tato technika byla pravděpodobně zdokonalována generacemi vaší rodiny., říkají. Vzhledem k tomu, že je nelegální sýr prodávat, je uchováván hlavně pro přátele a rodinu, aby si jej mohli společně vychutnat.

EU řekla NE!

Právě bezpečnostní rizika přinutila Evropskou unii, aby sardinskou specialitu opatřila zákazem. Protože zakázané ovoce nejlépe chutná, zájemci s trochou štěstí si mohou casu marzu ale pořídit na černém trhu. Jen je třeba si připravit větší částku peněz.

Reklama
Reklama