Ruka žíznivého obra, nebo záhadný vesmírný vzkaz? Jak se tento objekt ocitl na naší planetě?

Ruka žíznivého obra, nebo záhadný vesmírný vzkaz? Jak se tento objekt ocitl na naší planetě?

Foto: Lukas Bischoff Photograph / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Poušť Atacama je považována za nejžhavější poušť na zemi, jakési údolí smrti, kde kromě spalujícího slunce a šíleně rozpáleného písku už mnoho kilometrů není nic jiného. Srážky zde spadnou pouze jednou za patnáct let.

Ne každému odvážlivci se podaří překonat poušť pěšky beze ztrát. Když jsou turisté na exkurzi na toto místo, jsou upozorněni, aby si s sebou vzali hodně vody, jídla a ochranné pomůcky proti slunci.

11 metrů lidské bezmoci a zranitelnosti

Solná pláň v poušti o rozloze takřka 3000 kilometrů čtverečních je fascinující místo, které je stále aktivní v těžbě soli. Na začátku roku 1992 byla v chilské poušti Atacama odhalena jedenáctimetrová socha ve tvaru ruky. Říká se ji Mano del Desierto (Ruka pouště) a patří už dlouhou dobu k nejzajímavějším místům. Má zdůrazňovat velikost lidské bezmoci a zranitelnost ve velkém světě. Autorem je Mario Irrarázábal.

Tato socha je zobrazením levé dlaně člověka, která je umístěna jako by ze ¾ nad zemí. Je to ruka obra, který zemřel žízní na poušti, nebo ruka nějakého vesmírného předmětu nebo bájného předmětu, který se objevil na Zemi jako znamení shůry?

Žádost o vytvoření památníku prázdnoty

Před více než 30 lety požádalo město Antofagasta, izolované centrum chilského těžařského průmyslu mědi, sochaře ze Santiaga Maria Irarrázabala, aby vytvořil památník prázdnoty pouště Atacama. V březnu 1992 město odhalilo výsledek: čtyři natažené prsty a palec, vyrobené z betonu přes železný rám. Socha je vyšší než branka NFL.

Památník prázdnoty - jak trefné označení. Fotka od Ksenia Ragozina / Shutterstock

Ruka mává cestářům na cestě nikam

Mohutná ruka se nachází hodinu jižně od Antofagasty. Není tu doslova nic jiného než písek a nízké kopce na míle daleko v každém směru, takže mnoho cestovatelů na chilské trase 5 udělá odbočku když vidí ruku rýsující se poblíž dálnice jako relikvie ztracené civilizace. Jediným dalším cílem kdekoli poblíž je observatoř Cerro Paranal 100 km jižně, kde jsou umístěny největší jihoamerické dalekohledy. Komplex tam fungoval jako hotel, který James Bond vypálil v Quantum of Solace.

Umístění sochy v chilské poušti není náhodné

Záhadná Ruka pouště se nachází v nadmořské výšce 1100 metrů, 75 km jižně od města Antofagasta a tyčí se jako smutná stráž podél Panamerické dálnice a připomíná cestovatelům tragickou realitu lidské existence.

Reklama

Vypadá doslova jako obr pohřbený pod pouští Atacama, který sahá k obloze a žádá o pomoc. Existence této ruky vyvolala řadu otázek mezi nejen místními lidmi. Opravdu se nějací obří chtějí dostat na zem? Rozhodně ne, tato ruka je ocelová plastika postavená ze železobetonu. Stavba sochy trvala několik měsíců, práci komplikovalo nesnesitelné vedro a suchý vzduch.

Nástup na úklid

Vzhledem k odlehlé poloze je Mano del Desierto častým cílem vandalů vyzbrojených spreji. Cedule vyzývající turisty, aby se sochy nedotýkali, nemají dlouhého trvání. Dvakrát ročně shromáždí komunitní organizace Antofagasta, která tuto památku obstarává, skupinu zaměstnanců a dobrovolníků, aby ze sochy odstranili jména a španělské vulgární výrazy.

Filozofický pohled a odkaz

Pokud se k výtvoru přistoupí z filozofického hlediska, pak - jak je koncipován autorem - ruka zobrazuje:

- lidskou nespravedlnost;
- osamělost;
- smutek, muka, bolest a zármutek;
- zranitelnost a bezmocnost člověka v poušti, před silami přírody.

Autor sochy chtěl ukázat bezmoc a osamělost člověka v krutém a nespravedlivém světě kolem něj. A to, že se socha nachází na opuštěném místě, daleko od civilizace, jen umocňuje účinek jejího vlivu.

Je tu i pravá ruka...

V uruguajském letovisku Punta del Este na pobřeží Atlantiku, vyrůstají z písku pláže čtyři betonové prsty a palec. Opačná strana jihoamerického kontinentu. Jako by ho ruce objímaly. Fotka od Daniel Zappe / Shutterstock

Levá ruka Maria Irarrázabala je pokračováním ruky, kterou vytesal o deset let dříve v Uruguayi. Tam, 1200 kilometrů východně od Antofagasty, v letovisku Punta del Este na pobřeží Atlantiku, vyrůstají z písku pláže čtyři betonové prsty a palec. Irarrázabal ji nazval Člověk vycházející k životu, ale místní obyvatelé jí říkají Pomník utonulým nebo prostě Ruka. Mezi oběma rukama jako by podzemní obr držel ve svém kamenném sevření celou Jižní Ameriku.

Reklama
Reklama