První člověk ve vesmíru: Kdo se Gagarina po přistání polekal?

První člověk ve vesmíru: Kdo se Gagarina po přistání polekal?

Foto: TPYXA_ILLUSTRATION/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Už je tomu padesát let, co se první člověk, kosmonaut Jurij Gagarin, ocitnul ve vesmírném prostoru. Kdo se jej po přistání leknul a proč byl vlastně vybrán? Podívejte se na 19 zajímavých faktů i na video.

Kosmonaut Jurij Gagarin byl dopraven do vesmíru na Vostoku 1 ráno 12. dubna 1961, tedy před 50 lety. Gagarinovi bylo v té době 27 let a byl zaměstnán jako vojenský pilot. Bohužel zahynul již o několik let později, ve 34 letech. Osudným se mu stal cvičný let.

Gagarin a jeho rodina byli Němci během druhé světové války vyhozeni ze svého domu. Poté, co jeho rodina přišla o dům, museli žít v zemljance. Tedy v zemnici, kterou si vykopali na zahradě. Gagarin se o vesmír zajímal už jako dítě. Nastoupil do AeroClubu na střední škole. Od jara 1955 již tedy Gagarin létal na Jaku-18.

S Valentinou Goryachevovou se setkal na vojenské letecké škole. Oženil se s ní v roce 1957. Měli dvě dcery, Jelenu a Galinu. Jelena se později živila jako historička umění. V roce 1960 si Sovětský svaz vybral 20 pilotů, včetně Gagarina, pro zahájení výcviku na vesmírný let člověka. Gagarin byl vybrán nejen pro své vynikající výsledky ve výcviku, ale také pro svou nízkou postavu (kokpit byl malý).

Gagarin byl vysoký jen 1,57 metru

Před vzletem Gagarin napsal své ženě dopis, že se pravděpodobně nevrátí domů. Nakonec jí dopis ale nepředal. Našla jej, až když se bezpečně vrátil domů. Legenda říká, že Gagarin si na cestě k odpalovací rampě musel ulevit. Od té doby toto dodržují i všichni další kosmonauti. Potvrzuje to i Evropská kosmická agentura.

Gagarin byl vypuštěn do vesmíru v 6:07 z kosmodromu Bajkonur. Do vesmíru se dostal pouze 3 a půl roku poté, co byl do vesmíru vypuštěn první objekt, Sputnik. Cesta trvala 108 minut. Gagarin byl prvním člověkem, který viděl Zemi z vesmíru.

Gagarin a jeho kosmická loď přistály 26 kilometrů jihozápadně od ruského Engelsu na 51 ° severní šířky a 45 ° východní délky. Gagarina objevili farmáři, kteří se jej polekali. Řekl jim: „Nebojte se, jsem Sovět jako vy, který sestoupil z vesmíru a musím najít telefon, abych mohl zavolat do Moskvy!“

Gagarin se stal celebritou. Vydal se na světové turné a byl uvítán davy nadšených lidí. Brzy se ale vrátil do kosmonautického zařízení. Tam strávil roky prací na návrzích opakovaně použitelné kosmické lodi.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama