Věděli jste, že existuje vesmírné počasí? V čem je tak zajímavé?

Věděli jste, že existuje vesmírné počasí? V čem je tak zajímavé?

Foto: ustas7777777 / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Každý si je vědom neustále měnícího se počasí na naší planetě. Ale co málo kdo ví je, že počasí existuje i mimo naši atmosféru. Aktivita na povrchu Slunce podmiňuje jev, kterému říkáme vesmírné počasí. I to může ovlivňovat život na Zemi – například satelity, technologie, nebo v horším případě i lidský život a zdraví. Co to vůbec je vesmírné počasí?

Počasí v kostce

Co máme na mysli, když hovoříme o počasí na Zemi? Počasí zahrnuje teplotu, rychlost a směr větru, tlak vzduchu, jestli padá sníh nebo déšť… V zásadě se jedná o podmínky v naší atmosféře, které se neustále mění.

Počasí ve vesmíru?

Je to až neuvěřitelné, ale ve vesmíru také existuje jakési počasí. Není to sice úplně to samé jako počasí, které známe my, ale v některých bodech je velice podobné. Když někoho uslyšíte mluvit o vesmírném počasí, hovoří o podmínkách mimo naši planetu které se čas od času mění. Například toku nabitých částic neustále proudícího ven ze Slunce říkáme „sluneční vítr“ a jeho rychlost a tlak se taktéž obměňuje (podobně jako vítr na Zemi). Tedy změny jevů jako je sluneční vítr, radiace, magnetické pole a tak dále tvoří vesmírné počasí stejně tak jako tvoří změny teploty, srážky a vítr počasí na naší pozemské planetě.

Vesmírné počasí hledejme kolem Slunce

Úžasné množství energie, které Slunce produkuje, je to, co tvoří vesmírné počasí. Určitě jste už někdy slyšeli o erupcích tvořících se na povrchu hvězdy, které se nazývají sluneční erupce nebo výrony koronální hmoty a vrhají do sluneční soustavy sprchy záření a silných magnetických polí.

Vesmírné počasí kolem Země

Když jevy ze Slunce dosáhnou k nám, narazí na magnetické pole naší planety a její atmosféru. Tato jakási bublina se nazývá „magnetosféra“ a zabraňuje většině elektricky nabitích částic dostat se na povrch naší planety. Plní tedy ochranou funkci, bez které by život na Zemi nebyl možný.

Změny vesmírného počasí

Stejně jako počasí na Zemi se také vesmírné počasí neustále mění. Některé bouře se tvoří během několika minut, jiné zase několik hodin a aktivní mohou být až několik dnů nebo týdnů. Zemské počasí má dlouhé cykly, například postupné změny teplot, které přicházejí s měnícím se ročním období. Také Slunce má své cykly – třeba 11letý cyklus slunečních skvrn, který přináší klidnější vesmírné počasí bez silnějších bouří.

Proč by nás to mělo zajímat?

Pro naši planetu je Slunce hlavním zdrojem energie a zásadně ovlivňuje život na Zemi. Proto jsou změny týkající se naší hvězdy tak důležité. Záření z vesmírných boří může poškodit satelity, vyhodit elektrický proud, anebo dokonce i ublížit lidem letícími proudovými letouny. Ale ne všechno je na vesmírném počasí špatné. Když záření z bouře narazí do naší atmosféry, na některých místech se utvoří skutečně pozoruhodný a velice krásný jev zvaný polární záře.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama