Reklama

Přátelství v dospělosti: s kým trávit svůj čas a komu se naopak vyhnout?

Přátelství v dospělosti: s kým trávit svůj čas a komu se naopak vyhnout? Foto: Shutterstock.com
Aktualizováno:
2 min

Denně potkáváme nespočet lidí. Některé nám stačí vidět jednou, abychom jich měli plné zuby, jiné si oblíbíme natolik, že se stanou součástí našeho života. Ti jsou našimi přáteli, s nimiž trávíme volné chvíle, prožíváme nezapomenutelné zážitky a nejednou nám i pomohou z těžkých situací.

Reklama

Osamělost může být smrtelná

Osamělost berme jako pocit nedostatku, touhu být s někým. Někteří lidé totiž volí samotu dobrovolně a mohou být v tomto stavu i šťastní a spokojení. Kdežto osamělost působí na člověka negativně. Od pradávna lidstvo žilo ve skupinkách, kde neustále probíhala komunikace, a tak se v nás vytvořila potřeba společnosti. Je prokázané, že pocit osamění zapříčiňuje deprese nebo stavy úzkosti, což se kolikrát podepíše i na zdraví fyzickém. Jak s tím bojovat? Nebát se a vyrazit ven, projít se po parku, náměstí a třeba i s někým prohodit pár slov. Však o nic nejde. Zvedne to náladu a možná i potkáte zajímavého člověka, kterého zatoužíte mít za přítele.

Do přátelství investujte

Stejně jako ekonomika neporoste bez investic, tak přátelství bez úsilí upadne. Dejme si příklad. Máte volnou sobotu, jste unavení a hodláte odpočívat. Dostanete však zprávu od kamaráda, že by s vámi někam zašel. Zůstanete doma? Pokud ano, samozřejmě to pochopí, i když bude zklamaný. Přijdete ovšem o společný zážitek, který vztah utvrzuje. Pakliže odmítáte pravidelně, možná je už z toho váš přítel otrávený a ani nepočítá s tím, že někam chtít budete. Pak se přestane ptát a časem je po přátelství. Proto nebuďte líní a ukažte svým blízkým, že o společné zážitky stojíte.

Přátele si vybírejte

Jste dospělí lidé s právem zvolit si, koho ve svém životě chcete mít. Pomlouvá vás přítelkyně za zády, řekněte jí to. Zbavíte se člověka, který vám nemá co nabídnout. Zaměřte se na ty, co o vás opravdu stojí a ze kterých vy máte dobrý pocit. Vkládat energii do přátelství, z něhož druhá strana profituje a vám dělá jen vrásky, je ztrátou času.

Reklama
Zdroj článku:
ted.com
Reklama