„Po očkování pijte hodně vody!“ Taky jste to už slyšeli? Snižuje opravdu zvýšená konzumace tekutin reakci po očkování proti covidu-19?

„Po očkování pijte hodně vody!“ Taky jste to už slyšeli? Snižuje opravdu zvýšená konzumace tekutin reakci po očkování proti covidu-19?

Foto: Cavan-Images / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Rada pochází od známých, z článků v časopisech, webových stránek klinik, dokonce i od zdravotních sester: před a po očkování vakcínou proti covidu-19 pijte opravdu hodně vody, abyste zabránili nežádoucím reakcím.

Podle časopisu National Geographic je problém v tom, že neexistují žádné důkazy o tom, že nadměrné pití vody či jiných tekutin může pomoci odvrátit možnou bolest v paži, únavu, zvýšenou teplotu atd., což někteří lidé pociťují po očkování.

Očkování a voda

Vědci neprovedli žádné randomizované (založené na náhodném výběru – pozn. aut.) studie, aby zjistili, jak konzumace vody před a po aplikaci injekce může ovlivnit hladinu protilátek nebo jiné imunitní reakce. Je to složitá otázka, zčásti proto, že imunitní odpověď sleduje dvě hlavní cesty:

1. Z dlouhodobého hlediska pomáhá tělu dosáhnout trvalé obrany proti viru. 

2. V kratším časovém měřítku způsobí vakcína také „vrozenou“ imunitní odpověď, která je zodpovědná za vedlejší účinky, které někteří lidé pociťují po podání injekce. 

(Ne)dostatečná hydratace

A zatímco voda může hrát roli v prevenci ledvinových kamenů a opakovaných infekcí močových cest, u lidí, kteří se snaží maximalizovat svou imunitní odpověď při minimalizaci vedlejších účinků, je nepravděpodobné, že by voda sama o sobě stačila. 

Zázrak se nekoná

„Voda není zázračný lék, který vám poskytne tuto optimální imunitní odpověď," říká Sonia Sharma, imunoložka na La Jolla Institute for Immunology v Kalifornii. „Ale je součástí přístupu ke zdraví, který podporuje zdravý imunitní systém."

Reklama

„Představa, že pití velkého množství vody vám může pomoci vyhnout se vedlejším účinkům, zní směšně," říká emeritní profesor biochemie Michael Gleeson z Loughborough University ve Velké Británii. „Voda neovlivňuje imunitní funkci."

Vodu – proč ne?

Vzhledem k nejistotám může rada pít vodu vyvolat touhu lidí po „kontrole nad svým zdravotním stavem“. Je to jednoduchá rada a někteří odborníci ji považují za neškodnou a možná dokonce prospěšnou, pokud pomáhá motivovat lidi k očkování. „Čím více lidí bude očkováno, tím lépe, a pokud lidé chtějí pít vodu, určitě jim to neublíží," říká dr. Alex Kemper z Ohia. „Lidé hodně věří v sílu vody, a pokud se díky ní budou cítit lépe, proč ne."

Placebo?

Jiní odborníci se ale obávají, že voda – jakožto placebo - může vyvolat nedůvěru v lékařský systém a vyvolat dojem, že je nutné si dát velký pozor na běžné vedlejší účinky po očkování. Nevědecké lékařské domněnky mohou poškodit důvěryhodnost poskytovatelů zdravotní péče, dodává Christopher Labos, kardiolog a epidemiolog z Montrealu.

Upřímnost nade vše

Podle jeho názoru je toto doporučení jednodušší, než říci očkovanému: „Podívejte, paže vás asi bude bolet, ale přejde to, zvládnete to,“ říká Labos. „I když je to z krátkodobého hlediska těžší, z toho dlouhodobého je pravděpodobně prospěšnější být upřímný k lidem a říct jim, že to není významný zdravotní problém."

Co je libo

Ve své praxi, říká Labos, dostává od pacientů mnoho otázek, co by měli konzumovat nebo čemu se vyhnout před očkováním. „To, co jíte, pijete, a jaké léky užíváte, neovlivní průběh imunitní reakce po očkování," dodává. 

Reklama
Reklama