Plastická operace člověka nekrášlí, alespoň ne v očích okolí. Pomůže ale jinak

Plastická operace člověka nekrášlí, alespoň ne v očích okolí. Pomůže ale jinak

Foto: Gorodenkoff / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Odborníci vymysleli stupnici atraktivity s deseti body. Budete šokováni, jak málo zlepší člověku "hodnocení", pokud podstoupí plastickou operaci.

Chcete vědět, jak dopadlo osobní hodnocení osob po plastických operacích? Průměrný nárůst na stupnici přitažlivosti byl 0,08 stupně.

Velké výdaje versus malé změny

Kde byste se na vědeckém měřítku atraktivity ocitli vy? A kolik byste byli ochotni zaplatit, abyste se posunuli výše? Utratili byste 4 500 eur (113 tisíc Kč), abyste se z hodnoty 6 ocitli na hodnotě 6,08? 

Studie zveřejněná v časopise Journal of American Medical Association jako první svého druhu zjistila, že průměrný nárůst v osobním hodnocení přitažlivosti po plastické operaci, tedy hodnota 0,08 ze statistického hlediska neznamená téměř nic. Podle Americké společnosti plastických chirurgů byly v roce 2019 v USA průměrné náklady na lifting obličeje 7 000 eur, což je však v porovnání s výsledkem opravdu hodně.

Studie hodnotila přitažlivost

Vědci, kteří pracovali na studii, měli k dispozici 50 lidí bez odborných znalostí v oblasti plastické chirurgie. Měli ohodnotit přitažlivost skupiny 49 pacientů, kteří podstoupili nějaký estetický zákrok, například lifting obličeje, krku nebo čela, na stupnici od 1 do 10. Hodnotitelé si mohli prohlédnout fotografii každého pacienta před nebo po zákroku, ale ne obojí najednou. Měli také odhadnout jejich věk.

Šokující výsledek

Rozdíl mezi odhadnutým věkem pacienta před operací a po ní byl průměrně 3,1 roku, ale nepředstavoval statisticky významnou změnu v celkovém hodnocení. To podle studie znamená, že lidé po zásahu plastické chirurgie nejsou atraktivnější!

Uznání okolí nulové

Tyto výsledky mohou působit skličujícím dojmem, zejména proto, že do zkrášlovacího procesu investovalo mnoho lidí své úspory. Minimálně čtyři miliony amerických pacientů se v roce 2020 podrobilo invazivním a chirurgickým zákrokům, což je pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Pokud je vaší hlavní motivací pro zákrok na plastické chirurgii uznání okolí, pak se tím nemusíte zatěžovat. 

Reklama

„Spokojený/á sám/a se sebou“ - hodně

Ale rozhodující je názor osoby, která si za zákrok zaplatí, a studie ukázala, že pacienti jsou s výsledky procedur velmi spokojeni. Často se výrazně zlepší jejich úzkosti nebo deprese, které prožívali před zákrokem. Až 87 % pacientů během průzkumu v roce 2005 uvedlo, že jsou spokojeni s operací a vlastní atraktivitu hodnotí po zákroku jako mnohem vyšší.

Operovaní versus neoperovaní - výsledek

Zmíněná studie porovnávala psychologické stavy lidí, kteří podstoupili plastickou operaci, protože byli nespokojeni se svým vzezřením, a stavy lidí, kteří se zajímali o operaci, ale nepodstoupili ji. Operovaní viděli ve vnímání vlastní přitažlivosti pozitivnější výsledky než ti, kteří zákrok nepodstoupili. Podobně to bylo s vnímáním pohody a kvality života a se zvládáním psychopatologických příznaků, jako je úzkost a chorobný nedostatek sebedůvěry.

A co víc, studie nezjistila žádné skutečně negativní důsledky zákroku na psychickou pohodu pacientů. V každém případě na nich se zaujetím spočine více očí. A pacienti jsou, jak se zdá, šťastní.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama