Ding zui: Čínští boháči si za sebe najímají náhradní zločince již po celá staletí

Ding zui: Čínští boháči si za sebe najímají náhradní zločince již po celá staletí

Foto: Everett Collection / Shutterstock

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Bohatí Číňané v komunistické zemi dokážou pořádně divy! Koupit si člověka, který si za vás odsedí trest za mřížemi, je v této zemi běžná záležitost! A zdá se, že se to v tzv. Říši středu děje již po celá staletí!

Provedli jste něco, za co byste měli strávit nějaký čas za mřížemi? Pokud byste žili v Číně, měli dostatek finančních prostředků jako téměř jedno procento bohatých Asiatů, mohli byste využít své „kliky" a najmout si člověka, který to vezme za vás! Prohnilý a zkorumpovaný systém? Ano, ale jak všichni víme - peníze jsou po celém světě ve velké oblibě, a právě tyto papírky jsou prostředkem, jak se vykoupit.

Nejeden případ

Před pár lety se jistý americký webový portál zaměřil na několik pozoruhodných případů. V jednom z nich figuroval ředitel nemocnice, který způsobil dopravní nehodu a najal si člověka, který byl ochoten si trest za něj odpykat.

V jiném případě zase čínský boháč jezdil ve svém luxusním autě bez řidičského oprávnění a zabil motocyklistu. Rozhodnutí vzetí viníka do vazby se uskutečnilo - za mříže však putoval najatý člověk za 8 000 amerických dolarů (v současnosti asi 176 tisíc korun).

Čínský boháč dotyčnému „dvojníkovi" pak slíbil vyplacení částky 31 dolarů (asi 680 korun) za každý den ve vězení. V komunistické zemi se najímání lidí do vězení tak rozmohlo, že se pro tento druh činnosti vymyslel název – „ding zui".

Reklama

Ding zui je čínský zvyk najímání podvodníků nebo dvojníků, kteří stojí před soudem a přijímají trest místo člověka. Termín se překládá jako „náhradní zločinec" a uvádí se, že jde o poměrně běžnou praxi mezi bohatou čínskou elitou.

Obvinění z ding zui se objevila v roce 2012 během soudního procesu s Gu Kailai. Termín „dvojník" (doslova „náhrada těla“) se na čínských internetových fórech stal rychle populárním a čínské úřady se pokusily související zprávy cenzurovat. Podobná obvinění se objevila již v roce 2009 po soudním procesu s Hu Binem, popisuje Wikiwand.com.

Historie to zná také

Zdá se však, že najímání si lidí není v Číně žádná novinka. Podle zahraničních médií je součástí čínské kultury již po celá staletí! Již v roce 1899 učenec čínského práva Ernest Alabaster ve svých poznámkách psal, že soudy „povolují náhradu člověka za člověka a takové události se stávají často".

Že si Alabaster skutečně nevymýšlel, potvrzují i zápisky tchajwanského misionáře George MacKaye, který si v tomto čase poznamenal: „Bylo veřejným tajemstvím, že si bohatí muži dovolili uplatit soudy a najmout si jiných na výkon trestu". Podle jeho pamětí šlo převážně o chudé rodiny, ve kterých hladověly děti a peníze pro ně byly vykoupením...

Pronajměte si člověka do basy!

Před časem však šokoval případ 20letého bohatého mladíka Hu Bina, který během „závodů aut" v ulicích města Hangzhou zabil nevinného chodce a během čekání na policii si s přáteli krátil čas vtipkováním a kouřením.

Ještě větší pobouření však mezi veřejností nastalo tehdy, když se v médiích objevila fotografie jeho dvojníka u soudu, kterému byl vyměřen trest 3 roky. Nikdy se viníkovi nic nedokázalo a můžete také hádat proč... Naposledy se medializoval případ právničky jménem Gu Kailai, která byla odsouzena za vraždu byznysmena Neila Heywooda. Jejím manželem byl tehdejší boss politbyra Komunistické strany Číny. A tipněte si, kdo se objevil u soudu, na kterém jí byl vyměřeny pouze podmíněný trest...

Reklama
Reklama