Dva týdny bez cukru: Objevte, jak se změní vaše chutě i nálada
Představte si tu chvíli, kdy se ve vašich ústech rozplyne dortík nebo čokoláda. Nebo cokoliv sladkého, hlavně aby to bylo sladké. Chuť moc nevnímáme. Barevné bonbony bereme taky.
Dostat se do stavu závislosti na cukru není v dnešní době vůbec těžké, často ho nacházíme i tam, kde bychom ho nehledali.
Je i v každém nápoji.
Ale pokud vás honí vyloženě chuť na sladké, může to ukazovat i na něco z vašeho emočního světa. Není v něm všechno úplně v pořádku.
Prvotní emoce, než sáhnete po sladkostech
Už ve chvíli, kdy saháte po sáčku se cítíte fakt špatně. Nikdo nemlsá jen tak. Zkuste si dát dva týdny bez cukru. Drsné.
Ale pak překvapivé. Sladké vás nebude lákat, dokonce se mu budete vyhýbat, protože vám přijde… nedobré.
Možná ale budete preferovat přirozeně sladké chutě jako je ovoce, zelenina nebo dokonce mléko. Jen tak, bez medu. S medem to už bude moc.
Zamlsáváme jednu velmi častou emoci a nepěkný stav duše.
Pohlaď tu bolest
Mateřské mléko je sladké. Utěšuje. Sladkostmi se často utěšujeme už v dětství. Roli hraje i vzniklá závislost, ale především zvyk, že každou duševní bolest zajídáme sladkým. Cukr rozehraje v mozku přesně to, co je třeba, aby se nám ulevilo. Od bolesti, od napětí, od smutku.
Zajídáme minulost nebo strach z budoucnosti.
Čím nahradit sladkosti?
Upřímně řečeno se sladkosti nahrazují velmi špatně. Banány, jablka, borůvky, maliny a podobné ovocné "náhražky" moc nefungují. Lépe řečeno, fungují až ve chvíli, kdy vám doopravdy začnou chutnat. Ve chvíli, kdy začnete chuť ovoce, případně i zeleniny, preferovat před přeslazenou chutí cukru.
Jemně léčivé může být i to, že dnešní sladkosti mají do dobrot daleko, takže pokud je bezmyšlenkovitě chroupáte i bez ohledu na (ne)chutnost, měli byste se zamyslet. Kila tady letí vzhůru opravdu raketově.
Náhražky sladkostí, byť jsou násobně zdravější, vám začnou chutnat ve chvíli, kdy projdete cukrovým detoxem.
Jednoduchý detox, ale bolí
Stačí k tomu dva týdny času. Někomu možná týden. Jinde se zase uvádí 21 dnů. Je to velmi individuální.
Nekupujte sladkosti, nemějte je doma. Nekupujte je sobě, ani nikomu jinému. Vyhněte se cukru v čaji, kávě, v jídle.
Zažijete několik krušných dnů, ještě krušnějších večerů, ale ve chvíli, kdy si tělo odvykne od sladkých chutí, velmi se vám uleví.
Vystoupíte z křeččího kolečka plného cukru
Pak začnete i sami od sebe upřednostňovat raději pěknou porci zdravého jídla, utlumí se emoční jedení. Nejspíše se i psychicky zklidníte, protože nebudete honěni kolečkem buzení inzulinu v těle. Výkyvy nálad, které s tím souvisí. Tím povolí částečně i důvody, proč jste sladké vyhledávali.
Jak zdravě zpracovat smutek a bolest?
Prvotní je samozřejmě znovu nějak zpracovat emoce, kvůli kterým sladké vyhledáváte. Částečně se jich můžete tedy zbavit fyzickým detoxem. Další část vyřeší terapie nebo malé způsoby, jak pohlazení, které vám tak strašně chybí, nahrazovat.
- mějte chvilku s přáteli, třeba online, psací chvilku, kdy se můžete vypovídat
- udělejte si deníčkové záznamy, kam si pište pocity
- snovejte příběhy, vypisujte se z bolestí
- běžte si zaběhat, chodit, cvičit, nutkavé chutě často povolí
Najděte pro sebe jednoduché způsoby, jak se odměňovat bez dortíčků a bonbonů. Dáte si koupel, uděláte si dobrou večeři, záměrně se těšte na večerní film. Pro začátek to stačí, ne?