Tápete, co a kde je Pásmo Gazy? Nahlédněte do izraelsko-palestinských životů v drsném seriálu

Tápete, co a kde je Pásmo Gazy? Nahlédněte do izraelsko-palestinských životů v drsném seriálu

Foto: Popartic / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Zcela určitě nejste sami, kdo poněkud nerozumí vztahům a bojům mezi Izraelem a Palestinou, tápe, kde je západní břeh Jordánu a kde pásmo Gazy a proč v této části světa s pravidelností hoří boje mezi Židy a Araby. Napovíme.

Pásmo Gazy je úzký pruh země mezi Izraelem a Středozemním mořem. Nazváno je podle města Gaza. Je součástí historického území Palestiny. Ač má rozlohu pouhých 342 km², žije na něm půldruhého miliónu palestinských Arabů. Je součástí Palestinské autonomie, kterou dále tvoří rozsáhlejší oblast západního břehu Jordánu, s níž ale nesousedí.

Pásmo je dlouhé 41 km a široké od 6 do 12 km. Jeho západní hranici tvoří Středozemní moře, na jihu má krátkou hranici s Egyptem a na východě a severu sousedí s Izraelem, který je okupoval od roku 1967 až do 2006, kdy se stáhl. Od roku 2007 Pásmo ovládá radikální hnutí Hamás, které vytlačilo konkurenční Fatah.

Stát palestinských Arabů nevznikl, Izrael ano

Roku 1947 schválilo Valné shromáždění plán rozdělit Palestinu s tím, že na části území vznikl stát Izrael. Pásmo se mělo spolu s východním Jeruzalémem a západním břehem Jordánu stát součástí nově vzniklého státu palestinských Arabů. Arabské státy ale plán odmítly.

Síla Hamásu se ukázala v roce 2006, když vyhrál palestinské volby a sám sestavil vládu, což ale zhoršilo situaci Palestinců. USA i EU považují Hamás za teroristické hnutí a přestaly poskytovat palestinské samosprávě pomoc, aby Hamás neposiloval. 

Seriál osvětlí nesrozumitelné vztahy

Pro porozumění aktuální situace na Blízkém východě doporučujeme akční seriál streamovací televize Netflix s názvem Fauda. Je těžce návykový a vtáhne vás do děje.

https://twitter.com/Maggiedeephoto/status/1392672178848555008?s=20

Netflix je americký placený poskytovatel filmů a seriálů online. Od ledna 2016 je dostupný téměř celosvětově ve 190 zemích světa s výjimkou Číny, Sýrie a Severní Koreje. Dostupná nabídka se průběžně mění, odlišná je také v jednotlivých státech. (wikipedie.org)

Reklama

Fauda - akční thriller s prvky dramatu - je „vynikající sonda do izraelsko-palestinské reality. Perfektně natočeno, realistické, surové, pohled z obou stran… Zajímavé postavy, svižné tempo, blízkovýchodní kouzlo“ (hodnocení diváka na edna.cz – pozn. autora).

Seriál vypráví o speciální jednotce izraelské armády, která má výsadní postavení v infiltraci a eliminaci teroristů na území Izraele a Palestinské autonomie. V jednotce jsou převážně Židé arabského původu.

Slovo pro chaos a kód pro evakuaci

Samotný název Fauda v arabštině značí „chaos“, ale jde také o kódové slovo pro evakuaci izraelských speciálních jednotek, když se věci začínají vymykat kontrole nebo ji zle tísní nepřátelé.

https://twitter.com/carlosdarevalo/status/1392963201982214147?s=20

 Voják hercem a bodyguardem s osobní tragédií

Spoluscenáristou a představitelem hlavní role Dorona Kavillia  je bývalý člen této jednotky Lior Raz, který má s hlavní postavou hodně společného – sloužil v izraelské armádě v protiteroristické jednotce. Od dětství mluví plynně arabsky, a když mu bylo 19 let, jeho přítelkyně byla zavražděna palestinským teroristou.

V roce 1993, poté, co ukončil vojenskou službu, pracoval v USA jako osobní strážce Arnolda Schwarzeneggera a jeho rodiny.

3 série po 12 epizodách

První série se natáčela v během konfliktu Izrael - Gaza v roce 2014. Premiéru měla v únoru 2015. Druhá řada měla premiéru na Silvestra 2017. Třetí sezóna se odehrává v pásmu Gazy a poprvé se vysílala v roce 2020.

Reklama
Reklama