Šedá je nová černá aneb jak lockdown pomáhá již nezakrývat šediny

Šedá je nová černá aneb jak lockdown pomáhá již nezakrývat šediny

Foto: Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Řešíte, jak vám s věkem přibývají šedivé vlasy? Snažíte se je nechat plynule vcházet do vašeho života, nebo se naopak zuby nehty bráníte a zběsile barvíte, melírujete, odbarvujete, zakrýváte a kamuflujete? Lockdown a zavřená kadeřnictví nám nahrávají odhalit v sobě šmrncovní „šedou eminenci“.

Klíčová slova #greyhair (šedé vlasy) nebo #SilverIsTheNewBlack (stříbrná je nová černá) mají na Instagramu milióny příspěvků. A podobných účtů se objevuje více, což dodává sebevědomí ženám i mužům s platinovou, šedou nebo stříbrnou barvou vlasů.  

Šedivé vlasy jsou „cool“

Celebrity jako Emma Thompson, Cate Blanchett, Helen Mirren a Judi Dench tomuto trendu nepochybně napomohly.  Dále superstars jako zpěvačka Lady Gaga dělají ze stříbrných vlasů mladých žen velkou přednost, a tím i módní trend.

Inspirovat ostatní

Scénáristka Pippa Bestová (47) zešedla ve 35 letech poté, co se stala matkou. Říká, že i když si zpočátku nebyla jistá novou barvou, nyní slýchává tolik komplimentů na své dlouhé stříbrné vlasy, že si je zamilovala a barvit se již nehodlá.

Sarah Lakerová z anglického Stockportu, 50 let:„ Začala jsem se barvit ve dvaceti, ale když mi bylo 34, přišly zdravotní problémy a tak jsem se nechala ostříhat úplně nakrátko. Když jsem se uzdravila, nabyté šediny jsem již nijak nemaskovala. Vlastně jsem byla šedovlasá dřív, než to začalo být módní.“

Reklama

Pro přátele se stala inspirací, ale kritiků bylo také dost. Když jí zákazník v jejím obchodě řekl, že by mohla vypadat o 10 let mladší, kdyby si obarvila vlasy, odvětila: „Proč bych měla chtít vypadat o 10 let mladší? Jsem úplně spokojená sama se sebou a se svým životem. Skoro 28 let mám úžasného manžela, dvě krásné dcery a vlastní podnikání. ''

Proč lidé odsuzují šedou?

Behaviorální psycholožka Carolyn Mairová říká, že k takovým komentářům dochází, protože stále existuje kult věčného mládí.

„Ženy a stále častěji i muži se setkávají s přesvědčováním, že mají-li být úspěšní v jakémkoli aspektu života, musí být krásní. A protože být krásný se rovná být mladý, musíme bojovat se strachem ze stárnutí od útlého věku. Ageismus (diskriminace z důvodu věku, z angl. slova age = věk, pozn. autora) je vlastně skrytý předsudek.

Fotka od Freepik z Freepik

Je to u mužů jiné?

Historicky se prošedivělí muži nemuseli s takovým úsudkem vypořádávat. Starší muži jsou často označováni jako s věkem zrající „stříbrné lišky“. Pomyslete na George Clooneyho, Jeffa Goldbluma, Pierce Brosnana a mnoho dalších.

Michael Facherty, 69 let, říká, že byl „sůl a pepř“ ve čtyřiceti a zcela šedovlasý v 50 letech, ale změnu uvítal. „Býval jsem zrzavý a žehnám dni, kdy mi zbělely vlasy a vousy. O Vánocích je po Santovi se skutečným bílým vousem velká poptávka! ''

Čas na změnu image?

Kadeřník celebrit Phil Smith věří, že i když se věci mění, stárnutí je stále problém. Říká: „Po 30 letech praxe jsou šediny pro klienty stále starostí. Zdá se mi, že se nebojí ani tak šedivění, jako myšlenky, že je to spojeno se stárnutím a strachem ze stárnutí.“

"Navzdory tomu, že šedé vlasy nosí i vlivné celebrity, strach ze šedivění má hluboké kořeny. Snažím se povzbudit své klienty, aby v šedinách viděli krásu, ukazuju a vysvětluji jim možnosti, jak bychom mohli vylepšit jejich vzhled. Ale rozhodnutí je nakonec na nich.“

Být sám sebou

Mnoho žen i mužů se rozhodlo nejenom v době pandemické uzávěry přijmout přirozené známky stárnutí a nebarvit se. Mohou tak být více autentičtí, ne slepě kopírovat společenské trendy a nenahrávat ageistickým předsudkům.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama