Work-life balance: 3 tipy, jak dosáhnout rovnováhy mezi prací a osobním životem

Work-life balance: 3 tipy, jak dosáhnout rovnováhy mezi prací a osobním životem

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pojem work-life balance se v poslední době často skloňuje i vzhledem k náročným pracovním podmínkám v současné pandemii. Jedná se o termín, který specifikuje rovnováhu mezi pracovním a osobním životem jednotlivce.

Zatímco Evropané a Američané neustále hledají rovnováhu (neboli balance), Japonci se svým ikigai (důvodem, proč ráno vstát z postele) hledají harmonii. A podle výsledků vědeckých studií jim to funguje podstatně lépe. Ať už rovnováha nebo harmonie, není jakkoliv měřitelná nebo předem stanovitelná. Každý člověk je jiný a má jiné potřeby.

4 pilíře, jak zůstat fit

Vyvážená strava, dostatek spánku i pohybu a umění vyrovnat se se stresem - to jsou čtyři pilíře tvořící důležitý předpoklad pro to, abychom zůstali tělesně i duševně fit a předcházeli přetížení.

Správný postoj zaměstnavatele

Moderní prosperující společnosti to vědí a pomáhají svým zaměstnancům a spolupracovníkům udržovat rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jejich podpora v tomto směru se společnosti mnohonásobně vrátí.

Semináře a kurzy – nyní online

Reklama

Zaměstnanci se mohou účastnit vzdělávacích seminářů, v nichž se dozví například také to, jak pečovat o své duševní zdraví. Často zaměstnavatelé poskytují kurzy – v současné době e-learningové nebo online kurzy – kde jim poradí se zvýšením osobní i pracovní spokojenosti či jak preventivně přistupovat ke stresu nebo syndromu vyhoření. Každý tak má možnost osvojit si schopnost nastavení a udržení rovnováhy mezi pracovním i osobním životem.

3 tipy pro větší životní rovnováhu

Ať už pracujete kdekoliv a jakkoliv, čas od času se vyskytne situace, která nás dostane pod tlak. Abychom stresu příliš nepodléhali, pomohou následující rady:

1) Prodýchejte se a protáhněte

Do svého pracovního režimu zařaďte pravidelné přestávky, při nichž se budete vědomě věnovat dechovému nebo krátkému fyzickému cvičení. Koncentrované napínání a uvolňování aktivuje tělo. To se tímto způsobem naučí relaxovat a snadněji se vyrovnat s napětím souvisejícím se stresem.

2) Po práci vypněte

Každý pracovní den zakončete vědomě. Vytvořte si vlastní rituál, kterým práci pro daný den uzavřete. Například si sepište, co dnes šlo jako po drátkách, co se vám povedlo a co naopak vyžadovalo velké úsilí a zítra ráno byste na to neměli zapomenout. Vytvořte si kapacity v hlavě a zároveň jistotu, že na nic nezapomenete.

3) Dobijte baterie a nastolte rovnováhu

Přemýšlejte, ve kterých oblastech svého života můžete načerpat novou energii a dobít tak své vnitřní baterie. Co vám pomáhá udržovat rovnováhu? Ani jedna ze čtyř oblastí – práce, volný čas, vztahy a čas jen pro vás – by neměla trpět.

Reklama
Zdroj článku:
businessnewsdaily.com
Reklama