Radiátor hřeje jen nahoře, opraváře nevolejte, vyřídíte to sami
Topná sezona jede naplno. Pokud zjistíte, že váš radiátor hřeje jen nahoře a dole je studený, musíte zasáhnout. My vám poradíme jak. Možností je totiž několik.
Nerovnoměrné zahřívání topení je problém, se kterým se setkal už každý z nás. Řešení přitom je velmi jednoduché, nemusíme se hned děsit. K odvzdušňování často vůbec není důvod. Topení bude brzy zase fungovat.
Odchylky v hřejivosti mohou být na různých místech
Nejčastěji špatně hřeje spodní část topení, ale chladné oblasti mohou být i na jiných místech. Na začátku topení, u ventilu je tepleji, na vzdálené části topení jsou studené plochy. To všechno můžeme snadno vyřešit a snížit tak účty za topení.
Zaseknutý ventil
Problém totiž může být jen v zaseknutém ventilu, který se nachází uvnitř termostatické hlavice, tedy v otočném kolečku, kterým si nastavujete intenzitu topení.
Často se tento problém objevuje po létě, když ventily nějakou dobu nepoužíváme.
Jak ventil uvolnit? Na nulu a ještě níž
Ventil můžete zkusit uvolnit velmi jednoduchým způsobem. Nemusíte nic rozdělávat, stačí kolečkem udělat dva základní pohyby (případně se podívejte na video pod článkem).
- Otočte jím na maximum doprava.
- Znovu hlavici nastavte na jedničku.
- To by ve většině případů mělo stačit
Pokud mechanické uvolnění nepomůže, můžete zkusit další věci.
Povolte šroubek
Termostatická hlavice je většinou připevněna k ventilu pomocí malého jednoduchého šroubku nebo matky. Ten skrývá po rozdělání malý kolíček, který by měl být na pohmat pružný.
Zkuste tímto pružným kolíčkem několikrát zahýbat, aby nebyl zatuhnutý.
Stačí jemným pohybem, pokud kolíček začne znovu odskakovat sem a tam, ventil začne fungovat tak, jak má.
Šrouby po stranách topení
Topení má po stranách šrouby, kterým se říká „zpátečky“. Měly by být volné, nikoliv zatuhlé. Pokud tyto šrouby pevně utažené, pak voda nemůže dostatečně proudit. Uvolněte je. A pokud už nic dalšího nepomůže, pak asi dojde na to nenáviděné odvzdušňování. S ním bývá největší problém v nejvyšších patrech domu, protože vzduchové bubliny často vystupují vzhůru do vyšších pater.
Trápit se celou zimu s nefunkčním topením je zbytečné.