MeowTalk: aplikace vyvinutá k překladu kočičí řeči

MeowTalk: aplikace vyvinutá k překladu kočičí řeči

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Aplikace, jejímž cílem je přeložit mňoukání vaší kočky! Tu vyvinul bývalý inženýr firmy Amazon Alexa. MeowTalk zaznamenává zvuk a pokouší se identifikovat význam kočičího mňoukání, kdy k samotnému rozšiřování databáze kočičího slovníku mohou dopomáhat i samotní majitelé koček.

V současné době má MeowTalk přístupných dohromady jen 13 frází v samotném slovníku aplikace, zahrnující fráze jako: „Nakrm mě!“, „Jsem naštvaný“ nebo „Nech mě na pokoji!“. Výzkum ukazuje, že narozdíl od svých lidských služebníků, kočky nesdílejí jazyk. Mňoukání každé kočky je totiž jedinečné, přizpůsobené svému majiteli a některé kočky jsou také více hlasitější než ostatní! Místo obecné databáze pro kočičí zvuky se aplikace liší individuálními profily zvuků. Nahráváním a označováním zvuků může software umělé inteligence a strojového učení lépe porozumět každému individuálnímu kočičímu hlasu a čím více se používá, tím bude přesnější!

„Konečným cílem společnosti je vyvinout inteligentní obojek“ uvedl technický programový manažer a hlavní vývojář aplikace, Javier Sanchez. Technologie by měla být schopná přeložit kočičí mňoukání a automaticky ho převézt do lidského hlasu na jejich obojku.

„Myslím, že je to speciálně důležité v dnešní době, protože spolu se vším sociálním distancováním, které se děje, existují lidé, kteří jsou uvězněni doma s dalším významným členem jejich domácnosti - kočkou. To jim umožní komunikovat se svou kočkou, nebo alespoň pochopit její záměr a zároveň si vytvořit těsné spojení s vlastním domácím mazlíčkem“, dodává Sanchez.

Tato aplikace je k dispozici zdarma v obchodech Google Play a App Store, ale jelikož je stále v raných fázích vývoje, existují smíšené recenze. Někteří uživatelé však vyjádřili obavy ohledně ochrany soukromí v aplikaci kvůli způsobu, jakým jsou data z nahrávek ukládána a používána. Ve svých zásadách ochrany osobních údajů aplikace uvádí, že je ve „vývojové fázi“ a zároveň radí každému, kdo má obavy o uchovávání dat, aby aplikaci odinstaloval, dokud nebude plně v souladu s právními předpisy Evropské Unie o ochraně osobních údajů GDPR.

„Většina kočičích vokalizací je znakem skutečné komunikace s lidmi, protože kočky vědí, že na ně bude jejich pán reagovat“, uvedla Juliette Jones, specialistka na chování koček ve Wood Greenské charitě pro zvířata.

„Jak se ale aplikace spoléhá na překlady označované vlastníkem kočky, existuje zde široký prostor pro nedorozumění. Mohou existovat určité nepřesnosti, které by majitelům mohly dát špatný dojem o tom, co jejich kočky cítí. To by mohlo být škodlivé pro kočku, majitele i jejich vztah. Například, pokud kočka vrní, nemusí to nutně znamenat, že je šťastná a odpočívá. Předením může také hledat náklonnost nebo naznačovat nepohodlí. Aplikace by proto měla být používána pouze pro zábavu.“ dodává.

„Pravděpodobně nikdy nebudeme schopni převést kočičí mňoukání do přesného lidského znění“, říká Anita Kelsey, specialistka na kočičí chování a autorka knihy: „Pojďme si promluvit o kočkách“. „Jediné, co můžeme udělat, je pobavit se přemýšlením o tom, co by mohly říkat z naší vlastní lidské perspektivy. Tato aplikace se zdá být zábavná a při hraní s kočkou nemůže být na škodu.“

Reklama
Zdroj článku:
bbc.com
Reklama