Tipy pro domácí boj s akné: zelený čaj a zinek!

Tipy pro domácí boj s akné: zelený čaj a zinek!

Foto: T.Den_Team / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění na světě, které postihuje až 85 % mladých lidí. V dnešní době je nejúčinnější léčba u dermatologů pomocí speciálních chemických přípravků. Tyto metody jsou sice efektivní, ale mohou hodně potrápit naši peněženku. Také mohou skýtat nežádoucí vedlejší účinky jako suchost, začervenání nebo jiné podráždění.

Tyto důvody navedlo až 77 % lidí trpících akné k vyzkoušení domácích metod. Problémem je jejich častá neúčinnost. Na druhou stranu, za pokus nic nedáte.

Co akné způsobuje?

Podstata tohoto dermatologického onemocnění je ucpání pórů mrtvými buňkami a "olejem". Každý pór je naplněn olejovitou substancí, která může zapříčinit jeho prasknutí a následovné šíření bakterie zvané Propionibacterium acnes.

Bílé krvinky organismu poté bakterii napadají a dále akné rozšiřují. Na pohled se jeví jako pupínky nebo černé tečky.

Pojďme se tedy podívat na domácí boj proti těmto nepřátelům.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet vzniká fermentováním nefiltrovaného jablečného džusu. Jako ostatní octy i jablečný má dovednost boje proti bakteriím a plísním.

Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:3, naneste na pleť a nechte působit 5 – 20 minut. Poté smyjte vodou.

Reklama

Problémem této metody je možnost podráždění kůže a mělo by se jednat o jednorázové využití.

2. Suplementace zinku

Zinek je suplement důležitý pro funkci hormonů, metabolismu a imunity.

Studie prokázaly, že lidé trpící akné měli nižší hladinu zinku v krvi. To vědce navedlo k myšlence, že by zinek mohl pomoci v boji proti akné. 

Při suplementaci zinku je třeba dát si pozor na maximální možnou dávku. Pakliže dojde k jejímu překročení, může dojít k nežádoucím účinkům jako bolesti či střevní podráždění.

3.Tea tree olej

Jedná se o esenciální olej extrahovaný z listů malého australského stromu. Jeho výhoda je schopnost redukce akné, což je vědecky prokázáno. Navíc, v porovnání s jinými metodami, při používání tea tree oleje dochází k menšímu podráždění kůže.

4. Zelený čaj

Zelený čaj působí jako silný antioxidant a jeho pití podporuje zdraví. Zkoušeli jste jej ale někdy aplikovat přímo na pleť?

Jediné, co musíte udělat, je nanesení vychladlého čaje na obličej a nechat jej zaschnout. Zbytek omyjte vodou.

5. Aloe vera

Aloe vera patří mezi tropické rostliny. Její listy produkují průhledný gel, který se často přidává do kosmetiky. Často se využívá na rány a oděrky, které pomáhá zklidnit.

Nutno podotknout, že studie nepokročily dost daleko na to, aby ověřily účinnost proti akné. Pokud to ale chcete zkusit, pouze aplikujte seškrábaný gel na pleť.

6. Nestresujte se

Vztah akné a stresu není zcela prozkoumaný, už teď je ale viditelná spojitost. Během stresových období se zvyšuje produkce olejovité substance obsažené v pórech, což akné zhoršuje.

Stres lze zmírnit dostatečným spánkem, jógou nebo meditací.

Je třeba upozornit, že studie těchto teorií jsou pouze v zárodcích. Nelze tedy očekávat šokující výsledek. Pro jistotu výhry nad touto dermatologickou nemocí je nutné navštívit odborníka.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama