Lehká strava v nelehké době: ozdravte se pomocí superpotravin a vyzkoušejte dietu celebrit

Lehká strava v nelehké době: ozdravte se pomocí superpotravin a vyzkoušejte dietu celebrit

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Označení aktivní potraviny, superpotraviny, superfoods je zkrátka veškeré zdravé jídlo, které vám pomůže dosáhnout pevnějšího zdraví, zpomalení stárnutí, předcházet chronickým onemocněním a zlepšit váš každodenní stav těla a vlastně i mysli. Nemusí být z druhého konce světa, stačí objevit „obyčejné“ potraviny za přijatelné ceny.

Stačí nám obchody, které jsou otevřené a nabízejí pestrou a čerstvou stravu. Nemyslíme jimi fastfoody a prodejny plné polotovarů.

Mnoho potravin obsahuje živiny aktivující bílkoviny sirtuiny, což jsou vlastně enzymy, které odstraňují z organismu nejrůznější odpadní látky a navíc podporují energii buněk, zahání stres, posilují imunitní systém, zpomalují proces stárnutí, tlumí návaly nezvladatelného hladu, podílejí se na budování svalové hmoty a naopak odbourávají tuk.

Mezi nejznámější sirtuinové potraviny (sirtfood) patří:

petržel, kapusta, pohanka, kapary, celer, kakao, káva, extra panenský olivový olej, zelený čaj, kadeřávek, libeček, datle med, chilli papričky, červená čekanka, červené víno, rukola, sója, jahody kurkuma, ořechy, čokoláda s 85 % kakaa atd.

Sirtuinová dieta

Spočívá v konzumaci potravin schopných aktivovat skupiny enzymů sirtuinů SIRT 1 a SIRT 2, které dokážou mimo jiné zajistit, aby byly tuky místo skladování odbourávány. Pijí se hlavně zeleninové šťávy obsahující kapustu, rukolu, petržel, celer a konzumuje se ovoce s nízkým obsahem fruktózy. I když dietu držet nepotřebujete, můžete tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku pro omlazení a nabytí nové energie a pohody.

Nakombinujte superfoods například jako Zelené smoothie:

Čtyři listy kapusty zbavte tuhých stonků, dvě minuty je povařte a pak zchlaďte ve studené vodě. Oloupejte půlku salátové okurky a nakrájejte na kusy. Jablko zbavte jádřince a rozkrájejte. Citrón zbavte kůry a okrájejte z něj bílou slupku. Vše vložte do mixéru, přidejte 200 ml vody, dvě hrsti listového špenátu a rozmixujte.

Jak dieta funguje?

Dieta je rozdělena do dvou fází

Fáze 1: 7denní „fáze hyper úspěchu“, která kombinuje dietu bohatou na sirtfoods s mírným omezením kalorií.

Fáze 2: 14denní „udržovací fáze“, kdy zvyšujete svůj úbytek hmotnosti bez omezení kalorií.

Plusy a mínusy tohoto stravování

Při dietě je strava nízkoenergetická, dochází k přísnému omezení kalorií, což může vést k určitému deficitu živin. Aktivní člověk může pociťovat pokles energie. Když se potom vrátíme k normální stravě, dojde zřejmě k jo-jo efektu. Dieta může fungovat jako určitý restart do začátku hubnutí, ale z dlouhodobého hlediska je spíše neudržitelná. Oblíbily si ji především celebrity (nejvýrazněji asi zpěvačka Adele), které ale spolupracují s týmem nutričních odborníků.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama