KVÍZ ANO – NE: Tohle není žádná olympiáda. Ale stejně těchto 10 otázek většina lidí nedá

KVÍZ ANO – NE: Tohle není žádná olympiáda. Ale stejně těchto 10 otázek většina lidí nedá

Foto: SIphotography / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Máme tu další kvíz a s ním i oblíbená padesátiprocentní šance, že na otázku odpovíte správně. Tentokrát se zaměříme na Českou republiku, vesmír, zvířata, ale zazní mimo jiné i otázka z oblasti vynálezů. Zkrátka, bude se jednat o všeobecný přehled. Sice se nejedná o žádnou olympiádu, ale věřte, že většina lidí nezíská všech deset bodů. A co Vy? Zvládnete správně odpovědět alespoň na osm otázek?

Reklama
Obsah článku
  1. Co nevíte o České republice?
  2. Kvíz

Co nevíte o České republice?

Existuje nepřeberné množství otázek o světě, které bychom mohli pokládat. Třeba ty o České republice. O její historii, přírodních krásách, památkách či zajímavých osobnostech bychom mohli mluvit celé hodiny. 

Je známé, že se Praha pyšní nejstarším funkčním orlojem na světě. Ano, i kvůli němu k nám cestují lidé z celého světa. Pražský orloj funguje již od roku 1410! Lidé po celém světě si naši zemi často spojují s Franzem Kafkem, jehož díla patří k nejvlivnějším textům 20. století. Zmínit musíme například legendární dílo Proměna. Možná vás tento román od jeho četby odradil proto, že byl součástí povinné četby k maturitě. Dejte mu ještě šanci!

Asi vás nepřekvapí, že české pivo je světově proslulé. Držíme dokonce rekord v nejvyšší spotřebě piva na obyvatele na světě. Pyšnit se můžeme bohatou tradicí sklářství. Český křišťál a bohemia sklo jsou ceněny po celém světě pro svou kvalitu a také obdivuhodné umělecké zpracování. Toto sklo je k vidění mimo jiné v našich krásných muzeích.

Zajímavé pro vás možná bude, že čeština je považována za jeden z nejtěžších jazyků na světě. Proč? Zejména kvůli velmi složité gramatice a výslovnosti. 

Možná jste nevěděli, že je naše země domovem největšího hradního komplexu na světě. Ano, jedná se o Pražský hrad. Celý jeho komplex se rozkládá na ploše přibližně 70 000 metrů čtverečních. Turisty velmi navštěvovaným místem je také region Český Krumlov. Středověké město je součástí světového dědictví UNESCO. 

O České republice bychom mohli mluvit dlouho. Významná jsou třeba také naše lázeňská města s přírodními horkými prameny. Máme také bohatou vinařskou tradici. Vinice na jižní Moravě mají kořeny už v dobách římské říše. 

V tomto testu však nenarazíte jen na otázky týkající se Česka. Pusťte se do toho!

Kvíz

Věříme, že se vám podařilo odpovědět správně na většinu otázek. Pokud ne, vyzkoušejte další kvíz. Opakování je přeci matkou moudrosti.

Reklama
Zdroje článku:

Možná jste zmeškali

Ani zámek k svátku nepřesvědčil nejkrásnější ženu světa k pobytu na Humprechtu. Opovrhovala jím

Ani zámek k svátku nepřesvědčil nejkrásnější ženu světa k pobytu na…

Letní cestováni po Českém ráji vás může dovést až k Zámku devatera pohádek a do jeho malebného okolí, které ve vás jistě zanechá romantickou stopu. Je zajímavé, že stavitelé zámku se inspirovali tak vzdálenou předlohou (prý tureckou, ale pravda to není). Za vším ale hledej ženu, pro kterou byl vlastně zámek postaven. Ženu, která jej ale ignorovala.

Velká část Evropanů zdědila gen roztroušené sklerózy po nomádech z ruských a ukrajinských stepí

Velká část Evropanů zdědila gen roztroušené sklerózy po nomádech z…

Roztroušená skleróza je v severozápadních evropských zemích, zejména ve Velké Británii a Skandinávii, až dvakrát častější na počet obyvatel než v jižní Evropě. Důvodem však není nějaká genetická mutace, ale gen, který někteří Evropané zdědili po asijských kočovnících, napsal aktuálně server Naukawpolsce.pl na základě výzkumu zveřejněného ve vědeckém časopise Nature.

Dějiny Olomouce: V 16. a 17. století město sužovalo hned několik morových epidemií

Dějiny Olomouce: V 16. a 17. století město sužovalo hned několik…

Město Olomouc je srdcem Hané i celé severní Moravy. Dějiny tohoto města jsou po všech ohledech protkány nejrůznějšími příběhy, z nichž ty nejvýznamnější si společně připomeneme v tomto textu.

Louis Cyr: Kam se hrabou novodobí siláci

Louis Cyr: Kam se hrabou novodobí siláci

Louis Cyr, narozený v roce 1863 jižně od Montreálu v Quebecu, byl mužem, jehož neuvěřitelné síly předčily lidské pochopení. Jeho rodinné kořeny sahaly k farmářům a dřevařům, což pravděpodobně formovalo jeho genetický potenciál.

Yetti v jiné podobě: Přečtěte si, jací humanoidi straší jednotlivé národy

Yetti v jiné podobě: Přečtěte si, jací humanoidi straší jednotlivé…

Ačkoli Yetti je spíše záležitost Himalájí a Bigfoot Spojených států, existují i jiní humanoidi, jejichž existence dosud nebyla prokázána. Jaká zvířata to jsou a jaké pověsti se o nich tradují?

Jednoho z nejnebezpečnějších pavouků můžete potkat na poušti. Velbloudí pavouk ale dromedáry nejí

Jednoho z nejnebezpečnějších pavouků můžete potkat na poušti.…

Pokud trpíte arachnofobií, až chorobně se bojíte pavouků. Na světě ale existují i tací pavouci, kterých by se měl bát každý z nás. Jedním z nejnebezpečnějších pavouků světa je i velbloudí pavouk.

Letecká tragédie na Blízkém východě: Sestřelení civilního letadla Iran Air 655 uprostřed konfliktu v Perském zálivu

Letecká tragédie na Blízkém východě: Sestřelení civilního letadla…

V 80. letech zuřila íránsko-irácká válka v Perském zálivu. Během tohoto konfliktu došlo k tragické události. USA se zapojily do konfliktu a jeden z amerických křižníků zasáhl civilní letadlo Iran Air 655 – na palubě zahynulo všech 290 pasažérů.

Obličejem dolů, aby kousalo prach, a se zámkem: Na prokletém hřbitově ze 17. století byl objeven „upíří" dětský hrob

Obličejem dolů, aby kousalo prach, a se zámkem: Na prokletém hřbitově…

Polští vědci objevili pozůstatky dítěte pohřbeného obličejem dolů s „anti-upířím“ trojúhelníkovým visacím zámkem pod nohou. A nejen to, i další podivné hroby s ještě podivnějším osudem nebožtíků.

Mohou komáři létat v dešti a za mlhy?

Mohou komáři létat v dešti a za mlhy?

Komáři jsou ve výhodě díky nízké tělesné hmotnosti a odolnosti vůči zrychlení. Za určitých podmínek je pro ně však pohyb obtížný, jindy jsou naopak šťastní jako blechy. Jak to má tento dvoukřídlý hmyz s letem v dešti, těsně po něm a za mlhy?

V dobách socialismu se o kvalitě mléčných výrobků moc hovořit nedalo

V dobách socialismu se o kvalitě mléčných výrobků moc hovořit nedalo

Není to tak dávno, co se mléko prodávalo v sáčcích. Nejenom mléko, i další mléčné produkty vypadaly či chutnaly za socialismu jinak. Pojďte s námi zavzpomínat na toto období. Produkty, jak je známe dnes, bychom za socialismu hledali jen opravdu těžko.

Doporučené články

Dnes miliony Čechů zajásají a neodtrhnou se od obrazovek: Prima MAX ve 20:00 spustí absolutně nejvtipnější trhák s Jackem Blackem

Dnes miliony Čechů zajásají a neodtrhnou se od obrazovek: Prima MAX ve 20:00 spustí absolutně nejvtipnější trhák s Jackem Blackem

Český prezident Petr Pavel prozradil své filmové favority i zážitky z kinosálu

Český prezident Petr Pavel prozradil své filmové favority i zážitky z kinosálu

Disney vyjednává o novém Sám doma. Macaulay Culkin má vlastní nápad na děj

Disney vyjednává o novém Sám doma. Macaulay Culkin má vlastní nápad na děj

Co by kdyby v Polabí: Nová kráska zamotala hlavu nejen Hynkovi. Na stanici možná nastane poprask

Co by kdyby v Polabí: Nová kráska zamotala hlavu nejen Hynkovi. Na stanici možná nastane poprask

Jedna z hlavních zápletek 21. sezóny Ulice zklamala. Herec se bojí odplaty diváků

Jedna z hlavních zápletek 21. sezóny Ulice zklamala. Herec se bojí odplaty diváků

Reklama