Tajemství Japonců jak se udržet fit, aniž by někdy navštívili tělocvičnu

Tajemství Japonců jak se udržet fit, aniž by někdy navštívili tělocvičnu

Foto: Akaranan / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pro japonce je pojem cvičení spojen s posilováním. Ale cvičení může mít i jinou podobu, která nemusí nutně spočívat ve zvedání závaží v tělocvičně nebo v běhu na 10 km. Možná to cvičení, které potřebujeme nejvíce, je druhem cvičení, které je začleněno do našeho životního stylu: ​chození​.

Jak se cvičí v Japonsku

Dospělý Japonec nachodí v průměru 6500 kroků denně, přičemž dospělí muži ve věku 20 až 50 let nachodí v průměru téměř 8000 kroků denně a ženy ve věku 20 až 50 let zhruba 7000 kroků. Zejména Okinawané jsou známí svou kulturou chození, přičemž dbají zejména na začlenění pohybu do svého každodenního životního stylu. Nagano, venkovská prefektura v Japonsku, dokázala převrátit svou vysokou míru mrtvice vybudováním více než 100 pěších tras a nyní mají její občané nejvyšší míru dlouhověkosti v zemi.

Naší hlavní prioritou bylo přimět lidi chodit. Může to dělat každý. Chodíte, mluvíte, cvičíte a to všechno buduje pocit komunity.
— Nagano, starosta Matsumoto, Akira Sugenoya

Klíč je v obyčejné chůzi

Většina japonských občanů žije ve městech, která jsou vhodná k chůzi, kde je veřejná doprava pohodlná, bezpečná a cenově dostupná, a jen málo domácností proto vlastní auta. V důsledku toho chodí většina lidí do práce pěšky. Když jdou lidé na nákup, jdou pěšky. Když jdou lidé na večeři, jdou pěšky. Je to aktivita, která je prováděná každý den každou generací: chůze je součástí každodenního života, stejně jako je dýchání.

Kroky k lepšímu celoživotnímu zdraví

Nechci vám rozmlouvat cvičení a posilování. Sám velmi rád cvičím a několik hodin týdně běhám, jezdím na kole, plavu a provádím kalistenické cviky. Nemám nejmenší pochyby o benefitech cvičením vydřeného potu, který zvyšuje mé fyzické i duševní zdraví.

Ale fitness kultura může být trochu zastrašující pro ty, kteří na to nejsou zvyklí, a může navodit pocity studu a provinění. Může nám naočkovat, že dosažení a udržení zdravé hmotnosti je možné pouze u těch odhodlaných, kteří konzistentně zvedají závaží a každodenně běhají.

Stejně jako jíst zdravě neznamená jíst jen saláty. Zdravé cvičení nemusí být jen o posilování – zdravý životní styl může spočívat jen v troše více chození.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama