Floraria - tropický ráj u vás doma

Floraria - tropický ráj u vás doma

Foto: Prostock-studio / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Milujete tropy, jejichž krásná barevná flóra okouzlí na první pohled? Není divu, že se té krásy nemůžeme nabažit, a ještě dlouho se nám po ní po návratu do našich končin snívá. Co si takhle vyrobit kousek tropického ráje doma, ať už žijete v bytě nebo domě jakékoliv velikosti. Pořiďte si florarium.

Jak florarium vypadá?

Florarium je stejně jako akvárium či terárium většinou skleněná nádoba, ovšem místo různých rybiček nebo plazů všeho druhu si v něm žijí rostlinky. Lze si pořídit jak speciální floraria pro květiny s určitými požadavky, tak si s trochou šikovnosti jde vytvořit minitropy opravdu z jakékoliv skleněné lahvičky, skleničky i bývalého akvária. Fantazii se tu opravdu meze nekladou. 

Florarium domácí výroby 

V první řadě si nastudujte, jaká rostlina nebo skupina rostlin by se vám zamlouvala a zvažte i její podmínky na pěstování. Do florarií se nejvíce hodí ty teplomilné, vyžadující vlhko. To jsou například voděnky, orchideje a menší kapradiny. Ovšem můžete nasázet také skupinku sukulentů nebo vodních rostlin (pak bude nádoba samozřejmě naplněna vodou). Vždy záleží na tom, jaké podmínky vytvoříte. Pak do zvolené nádoby hezky navrstvíte kačírek, hlínu, písek a kamínky různých velikostí i barev, protože vše půjde vidět. Opatrně zasaďte rostliny a zbytek prostoru doplňte o kamínky, dřevěné dekorace, mech anebo cokoliv, co se vám líbí. 

Jak se o ně dále starat 

Malá floraria jsou velmi nenáročná. Rostlinky někdy stačí pořádně zalít, lahev zadělat zátkou a umístit na slunné místo. Vše si v něm pak bude i po několik týdnů žít vlastním životem. Větší skleněné nádoby není třeba ničím uzavírat. I bez toho si rostliny mezi sebou vytvoří určité mikroklima a vyžadovat budou jen občasní rosení. Pokud dáte přednost sukulentům, tak se o živou dekorace můžete starat ještě méně. 

Rozhodně se vyplatí si vytvořit vlastní florarium. Každý kus je originální dekorací, kterou si navrhnete přesně na míru do vašeho pokoje a obdivovat ji bude nejedna návštěva. 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama