Tikající bomba na Temži: Její výbuch může způsobit tsunami

Tikající bomba na Temži: Její výbuch může způsobit tsunami

Foto: Dafinka / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

20. srpna 1944 v ústí Temže narazila americká loď SS Richard Montgomery na mělčinu. Vezla velké množství výbušnin, které měly nalézt uplatnění na bojištích druhé světové války. Plavidlo se nepodařilo zachránit, rozlomilo se a potopilo.

Do dnešního dne zůstává vrak lodi na místě, kde našel svou zkázu. Leží v mělkých vodách asi dva kilometry od města Sheerness a obklopují ho bóje s nápisy „Pozor! Nevybuchlá munice!", napsal v prosinci The Telegraph.

Čekání s šesti tunami smrti

Loď byla pojmenována podle irského vojáka, který zahynul v Americké válce za nezávislost. Plavila se z Filadelfie a na její palubě se nacházelo šest tisíc tun munice. V ústí Temže čekala na bitevní lodě, které jí měly poskytnout bezpečný doprovod k francouzským břehům.

Proud ji ale začal unášet směrem k mělké vodě, zatímco kapitán spal. Z neznámých důvodů první důstojník na pohyb lodi nezareagoval a ta narazila na mělčinu. Posádka se zachránila, náklad však zůstal na palubě. Odhaduje se, že v moři dodnes leží až devět tisíc bomb a přestože se část z munice podařilo včas odvézt, 1400 tun TNT zde zbylo.

Reklama

Potopenou válečnou loď v řece Temži s výbušninami na palubě má rozebrat Royal Navy. Loď SS Richard Montgomery by mohla způsobit „hromadné škody a ztráty na životech“, zjistilo se při nejnovějším ohledání, napsal The Telegraph.

Některé analýzy uvádějí, že pokud by došlo k explozi, trosky by létaly do vzdálenosti tří kilometrů a nahoru po proudu Temže by se valila menší tsunami. Tlaková vlna by také poškodila stovky budov na pobřeží. Naštěstí je pravděpodobnost, že k výbuchu dojde, velmi nízká.

Přesto odborníci zůstávají ostražití. Vrak se totiž nachází v blízkosti rušných obchodních tras, a přestože je kolem něj uzavřena zóna o průměru 800 metrů, během posledních desetiletí zde došlo až k 22 nebezpečným incidentům, kdy se jiné lodě přiblížily těsně k vraku.

Odborníci na zneškodňování bomb vyškolení v podvodních demolicích dostali za úkol zabezpečit loď SS Richard Montgomery.
Poslední průzkum varoval, že jakékoli další zhoršování stavu lodi by mohlo "spustit nevybuchlou munici", napsal The Telegraph.

Po zkušenosti je likvidace obtížná

Jedinou možností, jak s jistotou předejít náhodné explozi, je vytáhnout výbušniny z vraku lodi. Úřady se však na něco podobného boje dát pokyn. Vycházejí totiž z incidentu, který se odehrál v roce 1967. Při snaze o likvidaci munice na polské lodi Kielce v Lamanšském průlivu totiž došlo k výbuchu, který zanechal v mořském dně sedm metrů hluboký kráter. V okruhu několika kilometrů také zaznamenaly otřesy, které se rovnaly zemětřesení o síle 4,5 stupně Richterovy škály. Kielce navíc ležela mnohem dále od pobřeží, než je tomu u SS Richard Montgomery.

Pokud se tedy budete někdy pohybovat v okolí ústí Temže, dávejte si pozor.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama