Teta nám plakala na rameni, že z důchodu nevyžije. Pak se pochlubila fotkou z Karibiku
Když se teta Jitka u nás v kuchyni rozplakala, že nemá na léky a topení, okamžitě jsme jí poslali dvacet tisíc. Bylo nám jí líto. Jenže pak přišla fotka z pláže a všechno se sesypalo. Zjistila jsem, že celou rodinu vodí za nos.
Seděla u nás v kuchyni a třásly se jí ruce. Teta Jitka, sedmdesát dva let, šedivé vlasy, svetr s protaženými rukávy. Vypadala zničeně. „Já už nevím, co mám dělat,“ šeptala a utírala si oči kapesníkem. „Ten důchod prostě nestačí. Na léky, na elektřinu… Teď mi přišla faktura za plyn, čtyři tisíce. Kde je mám vzít?“
Manžel mi pod stolem stiskl ruku. Oba jsme věděli, co to znamená. Teta byla vždycky hrdá, nikdy o nic nežádala. Když teď přišla takhle zoufalá, muselo to být opravdu vážné. Její důchod jsem znala – šestnáct tisíc měsíčně. Sama v paneláku, žádné úspory. Matematika byla jasná.
Ještě ten večer jsem jí poslala dvacet tisíc na účet. Napsala jsem jí, ať si za to zaplatí plyn a koupí si léky, co potřebuje. Odpověděla emotikony s rukama složenýma k modlitbě a srdíčky. Cítila jsem se dobře. Pomohli jsme. Rodina přece drží pohromadě.
Mamka zavolala vzteky bez sebe
O měsíc později volala máma. Hlas měla divný, napjatý. „Dala jsi tetě Jitce nějaké peníze?“ zeptala se. „Ano, poslali jsme jí dvacet tisíc,“ řekla jsem. „Tak to je hodně zvláštní,“ odpověděla máma suše. „Protože mně taky plakala na rameni, že nemá na jídlo. Poslala jsem jí patnáct tisíc.“
Zůstala jsem stát uprostřed obýváku s mobilem u ucha. Patnáct tisíc? Mně teta řekla, že potřebuje na plyn a léky. Mámě, že nemá na jídlo… „Kdy to bylo?“ zeptala jsem se opatrně. „Před třemi týdny,“ řekla máma. „A dneska mi volal brácha, že jí taky poslal deset, že prý musí k zubaři a nemá na doplatky.“
Srdce mi bušilo. Dvacet plus patnáct plus deset. To je pětačtyřicet tisíc korun. A pořád pláče, že nemá peníze?
Máma mlčela. Pak řekla: „Zavolám jí. Musíme si to vyjasnit.“ Ale já už věděla, že něco nehraje. Cítila jsem to v žaludku, takové to nepříjemné tušení, když vám mozek začne skládat puzzle a obrázek, který vzniká, se vám vůbec nelíbí.
Fotka z pláže všechno změnila
O dva dny později mi přišla zpráva od sestřenice Lenky. Screenshot z Facebooku. Fotka. Teta Jitka v plavkách na pláži, v ruce koktejl s brčkem, v pozadí tyrkysové moře a palmy. Popisek: Karibik je prostě sen!
Zírala jsem na displej a nemohla jsem uvěřit vlastním očím. To není možné. To je nějaký omyl. Možná stará fotka? Ale ne – v komentářích pod tím lidi psali: „Užívej si!“, „Ty máš ale štěstí!“ Datum: před dvěma dny.
Okamžitě jsem volala mámě. Ta už to taky viděla. „Sedím tady a nevím, jestli se mám smát nebo brečet,“ řekla. „Karibik. Ona nemá na plyn a letí na Karibik.“ Hlas se jí lámal. Nebyla naštvaná. Byla zraněná. A to bylo mnohem horší.
Začaly jsme pátrat. Lenka prošla celý tetin profil – měla ho nastavený veřejně, asi jí nedošlo, že tam máme přístup všichni. A tam to bylo. Zájezdy. Jeden za druhým. Před půl rokem Řecko. Loni Tunisko. Teď Karibik. Fotky z hotelů, z restaurací, z výletů. Všechno hezky zdokumentované, všechno veřejné.
Začaly jsme počítat a děsit se
Zavolaly jsme si všichni – máma, brácha, já, Lenka, ještě dva bratranci. Každý jsme vytáhli výpisy z účtu. Každý jsme jí v uplynulém roce poslal peníze. Někdo víckrát, někdo míň. Vždycky jiný důvod – plyn, léky, zubař, nová pračka, oprava auta, nemocnice.
Nejhorší bylo, že jsme jí věřili. Všichni. Protože byla rodina. Protože vypadala zoufalá. Protože jsme si nedokázali představit, že by nás takhle vědomě okrádala.
Konfrontace, na kterou nepůjde zapomenout
Domluvili jsme si schůzku. Všichni pohromadě u mámy doma. Teta přišla s úsměvem, nic netušila. Asi čekala další dávku soucitu a peněz. Místo toho jsme jí položili na stůl vytištěné výpisy z účtů a screenshoty z Facebooku.
Chvíli zírala. Pak se začala bránit. „To není, co si myslíte,“ říkala. „Ty zájezdy mi platila kamarádka, já jsem tam jela zadarmo.“ Nikdo neřekl ani slovo. Jen jsme na ni koukali. „A vůbec, já ty peníze potřebovala, vy nevíte, jaké mám výdaje,“ pokračovala, hlas se jí chvěl.
Máma vstala. „Jitko, já ti věřila,“ řekla klidně. „Celý život. A ty jsi nás všechny okrádala. Vědomě. Systematicky. Každému jsi řekla něco jiného, aby ses nemotala ve lžích.“
Teta se rozbrečela. Ale tentokrát to na nás neplatilo. Ty slzy už nebyly zoufalství. Byly to slzy chycené lhářky. Vstala a odešla. Zabouchla dveře. Od té doby jsme spolu nepromluvili.
Co mi to dalo a vzalo
Dvacet tisíc korun mě nemrzí. Mrzí mě, že jsem ztratila důvěru. Nejen v tetu Jitku. V lidi obecně. Teď pokaždé, když mi někdo řekne, že potřebuje pomoc, automaticky pochybuji. A nenávidím se za to.
Máma se s tím vyrovnává hůř. Říká, že jí to vzalo víru v rodinu. Že celý život věřila, že rodina je záchranná síť, a teď ví, že někdy je to jen past. Brácha s tetou už vůbec nemluví. Vymazal ji ze všeho.
Někdy si říkám, jestli jsme neměli být opatrnější. Jestli jsme neměli chtít důkazy – faktury, potvrzení od doktora. Ale pak si uvědomím, že to by nebyla pomoc, to by byla kontrola. A rodině přece věříme. Nebo jsme věřili.
Teta Jitka teď žije dál. Důchod dostává, zájezdy si pořád kupuje – viděla jsem to nedávno zase na Facebooku, tentokrát Španělsko. Asi našla jiné příbuzné, kterým může plakat na rameni. Nebo si prostě vystačí s tím důchodem, když už z nás nemůže tahat.
Naučila jsem se jednu věc: soucit není totéž co naivita. Pomáhat je správné. Ale nechat se zneužívat není pomoc nikomu – ani tomu, kdo bere, protože ho to učí, že manipulace funguje. Kdyby nás teta okradla o peníze a zmizela, bylo by to jednodušší. Takhle nás okradla o něco horšího. O schopnost věřit.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.