Tchyně k nám přijela na týden a zůstala tři roky. Manžel se mě nezastal
Když mi manžel řekl, že jeho máma u nás potřebuje přenocovat, souhlasila jsem bez váhání. Mělo to být pár dní, maximálně týden. Jenže týden se změnil v měsíc, měsíc v půl roku a nakonec jsem se ocitla v pasti vlastního domova. S tchyní, která mi diktovala, jak mám vařit, uklízet i vychovávat děti. A s mužem, který mlčel.
Bylo to v únoru 2019. Pamatuju si přesně ten večer, protože jsem zrovna vytahovala z trouby lasagne a Matěj přišel domů s tím, že jeho máma má problémy s topením v bytě. Jestli by mohla přespat u nás, než to technik vyřeší. Samozřejmě, řekla jsem. Je přece tvoje máma.
Přijela s jednou taškou. Myslela jsem, že to bude opravdu jen pár nocí. Ale topení se opravovalo týden. Pak ještě týden. A pak už Věra (tak se jmenuje) vůbec nemluvila o tom, že by odcházela. Prostě zůstala.
Začalo to nenápadně
První měsíc to bylo v pohodě. Dokonce příjemné – pomáhala mi s dětmi, uvařila občas večeři. Jenže pak začala přeskupovat nádobí v kuchyni. Bez ptaní. Prostě jednoho dne jsem hledala hrnce a našla je úplně jinde, protože „tak je to přece praktičtější“.
Když jsem to zmínila Matějovi, mávl rukou. Mami to myslí dobře, řekl. Chce pomoct. A já jsem si připadala jako hysterka, když jsem namítala, že v mé kuchyni bych chtěla mít věci tam, kde jsem si je naaranžovala já.
Pak to pokračovalo. Věra začala komentovat, jak vařím. Že do boloňské nepatří tolik rajčat. Že děti by měly jíst víc zeleniny, míň těstovin. Že prací prášek, co používám, není dost účinný. Že sedmileté Elišce by slušely copánky místo culíku.
Jednou mi řekla: ‚Ty to tady máš hezké, Lucko, ale kdyby ses víc snažila, mohlo by to být ještě lepší.‘ Seděla u mého stolu, v mém bytě, a hodnotila mě jako školačku.
A Matěj? Ten přikyvoval. Nebo mlčel. Což bylo ještě horší.
Ztratila jsem vlastní domov
Po půl roce jsem už nevěděla, co je moje a co její. Věra vstávala první, vařila kávu (jinak, než jsem zvyklá já), pouštěla si v obýváku televizi. Když jsem přišla z práce, našla jsem děti u stolu s úkoly – což bylo fajn – ale Věra jim radila úplně jinak, než jak jsme se s Matějem dohodli.
Přestala jsem se cítit jako máma ve vlastní rodině. Spíš jako host. Nebo horší – jako někdo, kdo to tady dělá špatně a potřebuje dohled.
Večer v ložnici jsem se Matěje ptala, kdy jeho máma odejde. Jestli už se topení opravilo (dávno). Jestli už našla jiné bydlení (nehledala). On se vždycky zamračil a řekl něco jako: „Nemůžu ji přece vyhodit. Je to moje máma. Měla těžký život.“
Měla těžký život. To byla jeho univerzální odpověď na všechno.
Když jsem poprvé explodovala
Bylo to asi po roce a čtvrt. Eliška přišla ze školy a plakala, protože babička jí řekla, že růžové tepláky, co jsem jí koupila, vypadají „lacině“. Matěj seděl vedle a nic. Ani slovo.
Čekala jsem, až Věra odejde do pokoje, a pak jsem to na Matěje vysypala. Křičela jsem. Že tohle není normální. Že jeho máma bydlí v našem bytě skoro rok a půl a chová se, jako by to byl její dům. Že já se tady cítím jako vetřelec. A že on, můj manžel, mě ani jednou nepodpořil.
Řekl mi: ‚Přeháníš. Mami je jen stará a osamělá. Nemůžeš být trochu tolerantnější?‘ V tu chvíli jsem pochopila, že v téhle situaci jsem úplně sama.
Tu noc jsem nespala. Ležela jsem a přemýšlela, jestli jsem opravdu přecitlivělá. Jestli je problém ve mně. Jestli bych měla být vděčná, že máme „pomoc“. Ale pak jsem si uvědomila – tohle není pomoc. Tohle je invaze.
Rok, kdy jsem se bála vlastního domova
Druhý rok byl nejhorší. Věra si zvykla natolik, že už ani nepředstírala, že je na návštěvě. Kupovala si vlastní potraviny a skladovala je v lednici. Přinesla si další krabice věcí. Začala mi radit, jak mám mluvit s Matějem („Nebuď na něj tak přísná, on je citlivý“).
Jednou jsem přišla domů a našla ji, jak mému synovi Davidovi vysvětluje, že by se neměl tolik mazlit s mámou, že už je přece velký kluk (bylo mu devět). Stála jsem ve dveřích a nemohla ze sebe dostat slovo. Jen jsem cítila, jak mi v hrdle roste koule vzteku a bezmoci.
S Matějem jsme se začali hádat pořád. Každý večer. Já jsem chtěla, aby s tím něco udělal. On říkal, že přeháním. Že se mám naučit kompromisu. Že rodina je přece základ.
„A co naše rodina?“ ptala jsem se. „My čtyři? To už nepočítá?“
Nedokázal odpovědět.
Zlomový moment přišel nečekaně
Bylo to v listopadu 2021. Seděla jsem večer sama v kuchyni (Věra byla u televize, Matěj venčil psa) a pila víno. Třetí sklenici. Uvědomila jsem si, že piju každý večer. Že to dělám, abych vydržela. Abych usnula. Abych se necítila tak úplně vyřízená.
A najednou mi to došlo – takhle to nemůže pokračovat. Buď se něco změní, nebo odejdu. Opravdu. S dětmi. Pryč.
Tu noc jsem napsala Matějovi dopis. Dlouhý, klidný, bez emocí. Popsala jsem přesně, co cítím. Že miluju jeho mámu, ale nemůžu s ní žít pod jednou střechou. Že potřebuju svůj domov zpátky. Že pokud se do měsíce něco nezmění, odcházím. A myslela jsem to vážně.
Ráno jsem mu ten dopis dala. Přečetl si ho, bledý, a nic neřekl. Šel do práce.
Týden ticha
Celý týden jsme spolu nemluvili. Matěj chodil kolem mě jako přízrak. Věra si ničeho nevšimla, nebo předstírala, že ne. Já jsem tajně hledala byty k pronájmu. Počítala peníze. Přemýšlela, jak to řeknu dětem.
A pak, v sobotu večer, Matěj poprosil mámu, aby si s námi promluvil. Posadili jsme se všichni tři do obýváku. Bylo to strašně nepříjemné. Matěj se celý třásl.
Řekl: ‚Mami, musíš si najít vlastní bydlení. Lucka má pravdu. Tohle není fér vůči ní ani vůči dětem.‘ Věra se na něj podívala, jako by jí dal facku.
Čekala jsem výbuch. Drama. Ale Věra jen ticho vstala a odešla do pokoje. Další den se začala balit.
Co zůstalo po třech letech
Věra se odstěhovala do malého bytu 1+kk, který jsme jí pomohli zařídit. Trvalo to ještě měsíc, než opravdu odešla – hledání, stěhování, vyřizování. Ale pak konečně zavřela za sebou dveře a my jsme zůstali sami.
Čekala jsem úlevu. Radost. Ale cítila jsem hlavně prázdno. A vztek. Obrovský vztek na Matěje, že to trvalo tak dlouho. Že mě nenechal být tři roky šťastnou ve vlastním domě.
Trvalo nám skoro rok, než jsme se k sobě vrátili. Chodili jsme na terapii. Matěj se učil říkat ne. Já se učila odpouštět. Není to dokonalé. Pořád cítím jizvu.
Věru vídáme pravidelně – děti k ní jezdí, chodíme na obědy. Ale už to není tady. Už to není v mém prostoru. A to dělá celý rozdíl.
Někdy si říkám, jestli jsem mohla jednat jinak. Jestli jsem měla být tvrdší dřív. Nebo naopak tolerantnější. Ale pak si uvědomím – neměla jsem být nic. Měla jsem právo na vlastní domov. A Matěj měl povinnost to ochránit. Trvalo mu tři roky, než to pochopil.
Teď už to ví. A já taky vím, že příště, když budu cítit, že se něco děje špatně, nebudu čekat. Nebudu doufat, že to само přejde. Řeknu to nahlas. Hned. Protože mlčení mě stálo tři roky života.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.