Stovky miliard 600 – 900 metrů pod hladinou moře, nikdo k nim nesmí

Stovky miliard 600 – 900 metrů pod hladinou moře, nikdo k nim nesmí

Foto: timsimages.uk / Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Neskutečnou hodnotu má španělský zlatý poklad na dně moře. Můžeme se ale jen kochat. Vstup k němu je zakázán. Koneckonců se dá říci, že dno moří obsahuje nevyčíslitelné poklady.

Obsah článku
  1. Zlato nevyčíslitelné hodnoty
  2. Nádherný vrak leží v moři
  3. Jaká je cena nedotknutelného pokladu?
  4. Rok 1982 celou záležitost znovu rozhýbal
  5. Spekuluje se o speciálním muzeu
  6. Už víme, co v lodi je

Jeden má za sebou velmi zajímavou historii, která dodnes není uzavřena. Vraky lodí jsou atraktivním tématem pro potápěče i hledače pokladů.

Zlato nevyčíslitelné hodnoty

Někdy se stane, že ztroskotá loď s velkým pokladem. Ale není možné ji z nejrůznějších důvodů vyzvednout. Právě to se přihodilo pokladu u španělské galeony San José. Tuto loď, která se specializovala na převážení zlata a cenností při obchodování s Novým světem, přepadly britské bitevní lodě.

Zatímco lodě, které byly součástí expedice, přežily, tato jedna se potopila. Stalo se to v roce 1708.

Nádherný vrak leží v moři

Celá scenérie je o to působivější, že tento vrak španělské lodě San José leží v poměrně průhledné vodě, takže je nádherně vidět. Řasy, korály, sedimenty tvoří nádherné umělecké dílo, ale navíc se tu na dně lesknou i zlaťáky, které se z lodi vysypaly.

Zlato, stříbro, smaragdy a vzácné dekorace, amfory i nádoby nyní obývají mořští živočichové. Na palubě se našel i neporušený čínský servis a zápisy a deníky.

Moře
Moře | Zdroj: DaLiu / Shutterstock

Jaká je cena nedotknutelného pokladu?

Hodnota je nesmírná. Odhaduje se na několik miliard dolarů. Říká se, že loď San José vezla na palubě kolem dvou set tun cenností. Od roku 1708 leží na dně moře a jen tak se na povrch nedostanou. Pokud vůbec někdy. 

Rok 1982 celou záležitost znovu rozhýbal

Lovci pokladů americké společnosti Sea Search Armada měli povoleno v okolí po tomto vraku pátrat. Našli ho.Štěstí jim to ovšem nepřineslo. Kolumbijská vláda však zakázala vrak vyzvednout kvůli sporu ohledně rozdělení pokladu. Loď je totiž v jejich teritoriálních vodách.

Hledači se dále soudili, minimálně část z pokladu chtěli, ale spor nevyhráli. Vrak stále leží na dně a čeká na suchozemskou dohodu států.

Spekuluje se o speciálním muzeu

Kolumbijští představitelé uvedli, že nález

představuje jeden z největších – ne-li největší, jak někteří říkají – objevů ponořeného dědictví v historii lidstva.

V plánech je, že v Cartageně bude postaveno muzeum, které bude uchovávat poklady lodi. Prozatím je vrak kulturním dědictvím OSN.

Už víme, co v lodi je

V roce 2015 byl k lodi vyslán průzkumný robot, takže přesněji víme, co loď obsahuje. V roce 2022 byly odhaleny veřejně záběry z tohoto vraku. Není však nikde zveřejněna její skutečná poloha. Traduje se ale, že leží v hloubce asi 600 – 900 metrů pod hladinou moře nedaleko cartagenských břehů. Nadále tam i bude, protože mezi vládami stále probíhal spor, co by se s případně vyzvednutým pokladem dělalo.V roce 2011 bylo rozhodnuto, že loď je majetkem Kolumbie.

Reklama
Reklama