Objev, který překonal i legendy. Ve vraku se ukrýval poklad za 17 miliard
Při průzkumu vraku španělské obchodní plachetnice San José, která se potopila u kolumbijského pobřeží v roce 1708, byl objeven poklad nedozírné hodnoty. Nová studie navíc dokládá, že právě detailní analýza pokladu sehrála zásadní roli při ověření tohoto historického nálezu.
Španělská loď a poklad
Po více než 300 letech od svého tragického potopení u pobřeží Kolumbie se španělská plachetnice San José znovu dostává do centra pozornosti. Nejnovější archeologická studie totiž odhalila ohromnou hodnotu mincí vylovených z vraku lodi. Jejich výjimečný stav, ražba i značení dokazují, že náklad lodi tvořil obrovský poklad v hodnotě přesahující 17 miliard amerických dolarů.
Historie potopení lodi
San José byla jednou z největších a nejcennějších plachetnic španělské flotily 18. století. Pravidelně přepravovala zlato, stříbro, drahokamy, porcelán a další luxusní zboží z kolonií v Jižní Americe do Španělska.
V červnu roku 1708 převážela z Kolumbie do Španělska ohromné množství pokladu, jehož odhadovaná současná hodnota přesahuje 17 miliard dolarů. Poklad tvořily tisíce zlatých a stříbrných mincí, drahokamy a šperky z peruánských a bolivijských dolů a další cenné zboží určené k obchodování na evropských trzích.
V té době však však probíhala válka o španělské dědictví a loď byla napadena britskou flotilou u pobřeží Kolumbie poblíž ostrova Barú. Během bitvy došlo k výbuchu muničního skladu a loď se během několika minut potopila.
Vrak lodi San José se stal legendou a jakýmsi svatým grálem podmořského pokladu. O jeho nalezení se během 20. století pokoušely desítky výprav a společností. Vrak se však až do 21. století nepodařilo nalézt.
V roce 2015 oznámila kolumbijská vláda, že nedaleko města Cartagena byl nalezen vrak, který se shoduje s historickými záznamy o San José. V následujících letech probíhaly průzkumy, které měly totožnost vraku potvrdit. Až detailní analýza mincí v roce 2025 identifikaci s jistotou potvrdila.
Mince z vraku lodi
Přestože mince ležely na dně moře přes 300 let, dochovaly se v překvapivě dobrém stavu. Jejich analýza ukázala, že pocházejí z přelomu let 1707–1708 a byly vyraženy v Limské mincovně, která tehdy spadala pod španělskou koloniální správu v Jižní Americe.
Každá mince má průměr přibližně 32,5 mm a váží kolem 27 gramů. Lícním stranám dominuje motiv štítu s kastilskými hrady a lvy, což byl typický znak španělské koruny. Štít je obklopen Jeruzalémským křížem, který symbolizoval křesťanské dědictví. Druhá strana mincí nese znázornění dvou sloupů Héraklových, vystupujících z moře. Mezi nimi je umístěn glóbus - znak slavné španělské mincovny v Limě.
Důležitým identifikačním prvkem mincí je značka „H“, odkazující na Francisca Hurtada, který dohlížel na kvalitu zlata. Právě jeho signatura, spolu s přesným datem ražby „1707“, pomohla archeologům určit, že se skutečně jedná o poklad z legendární potopené lodi San José.