Reklama

Jaké škůdce si můžeme odnést z běžných obchodů?

Jaké škůdce si můžeme odnést z běžných obchodů? Foto: Kittyfly / Shutterstock
Aktualizováno:
3 min

Snad každému se někdy přihodilo, že se jejich dům nebo byt stal terčem nezvaných hostů. Někteří se buďto důmyslně schovávají a jiní se s naší přítomností neobtěžují a co hůř, žijí s námi, aniž bychom o nich věděli. I přestože na internetu nalezneme spoustu rad a tipů, jak se těchto škůdců zbavit, mnohdy ani nevíme, jak se k nám dostanou.

Reklama

Ve většině případech si je totiž do našich domovů přineseme sami, například jen z neškodné cesty na nákup. Jaké druhy škůdců si můžeme přinést a jak se jich zbavit?

Potravinový mol

Neexistuje nikdo, kdo by ve své kuchyni neviděl poletovat mola. Tento malý hmyz se většinou vyskytuje v blízkosti mouky, ořechů a dalších suchých potravin. Bohužel je ještě mnoho lidí přesvědčeno, že nejsou zdraví škodliví, ale opak je pravdou. Nejen že svými výkaly znečišťují domácí spotřebiče a vybavení, ale také podporují množení bakterií, které mohou způsobovat alergie a zažívací potíže. V potravinách zakoupených v obchodě se molové vyskytují právě na těch, které stály v regálech už nějakou dobu. Jelikož si tento hmyz rád pochutnává na kartonových a papírových obalech, jednoduchým řešením je sypké potraviny přesypat a skladovat v uzavřených skleněných nádobách. Do kuchyňských skříněk také můžete umístit bobkový list, jehož vůni moli nemají rádi.

Štěnice

Štěnice je hmyz, nejčastěji žijící v zákoutích postelí a matrací, ale často se stává, že se před námi schovávají v knihovnách, zásuvkách, nebo dokonce i ve skříňkách s oblečením. Jejich hlavní položkou jídelníčku je lidská krev. Mohou způsobit silnou alergii projevující se červenými skvrnami všude po těle. Domácí prostředky proti nim moc nezmůžou, proto je lepší si na pomoc přivolat odborníky.

Reklama

Jak ale poznáme, že se v naší domácnosti štěnice vyskytují? Kromě stop po kousnutí zanechávají tito škůdci po sobě také malé hnědé krunýře a výkaly, ve formě malých černých teček. Štěnice k nám mohou přijít buď z jiného bytu, ale vyskytují se i v zakoupeném použitém nábytku a na oblečení koupených v bazarech.

Mol šatní

Tohoto škůdce najdeme téměř vždy ve skříních našich babiček, které je už několik let neotevřely.  Stává se ale, že si můžeme mola donést z obchodu oděvů i na zcela nových kusech, které jen mohly ležet o něco déle na skladě. Stejně jako mol, který drancuje naše kuchyně a spíže, i tito mohou ve vašem šatníku způsobit nechtěné problémy.

Mol šatní se neživý pouze přírodními vlákny, jako je ku příkladu bavlna, ale ukázalo se, že často napadá i oblečení z umělých tkanin. Zřídka přesahují délku 1 centimetru a poznáte jej podle jeho nažloutlé nebo hnědé barvě.  Jedním z osvědčených způsobů boje je do skříně umístit levanduli, jejíž vůni mol šatní nemůže vystát. Dobré je také skříně pravidelně ventilovat.

Škůdci napadající pokojové rostliny

V supermarketech nakupujeme nejen potraviny a potřeby pro domácnost, ale často nás také okouzlí i nabídka rostlin v květináčích. Pokud jste nadšenci do zdobení svého bytu, či domu zelení, je nutné kontrolovat dané rostliny ještě před zakoupením. Může se na nich totiž objevit černý pasažér. Nejběžnějšími škůdci pokojových rostlin jsou roztoč a červotoč. Často se nám daří právě tyto škůdce přinést z obchodu domů, kde mohou na vašich živých dekoracích napáchat velké škody. Nejlépe na ně zabírá častější zalévání, anebo umytí listů vatovým tamponkem namočeným v běžném mycím přípravku. 

Reklama
Reklama