Chráníte dobře svůj počítač?

Chráníte dobře svůj počítač?

Foto: Prostock-studio / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Počítače, mobily, tablety – veškerá zařízení, které mají jakýmkoliv způsobem přístup na internet, je potřeba chránit, aby nedošlo k únikům citlivých dat. Citlivá data se myslí taková data, která se nás nějakým způsobem dotýkají. V mobilech to mohou být fotky, SMS zprávy, kontakty. V počítačích je to práce, e-maily, bankovnictví a jiné.

Je potřeba se aspoň jednou za měsíc do svého zařízení podívat a zkontrolovat, zda máme všechny systémy aktualizované a jestli antivirové programy pracují tak, jak mají. Proto jsme pro vás sestavili pár tipů a triků, jak svoje zařízení uchováte zcela v bezpečí.

Aktualizace

Jeden z nejdůležitějších kroků vůbec, je mít veškerý software (programy, pozn. redakce) aktualizovaný na nejnovější verzi. Jenom tak vám program a dodavatel toho programu zaručí, že vaše zařízení bude plně chráněno. Většina programů se vám automaticky připomene, když je potřeba aktualizaci stáhnout, ale není na škodu si to občas zkontrolovat.

Firewall 

Je anglické slovo, které můžeme doslovně přeložit jako ,,ohnivá zeď“. Je to program, který má v sobě zabudovaný každý Windows, který vás chrání před útoky z internetu. Jednoduše řečeno, firewall hlídá různé vchody do vašeho počítače a taky rozhoduje o tom, „co“ nebo „koho“ do vašeho systému pustí. Při instalování různých aplikací se vás firewall může dotázat, zda aplikaci chcete opravdu nainstalovat a je na vás, jak se rozhodnete. Doporučujeme si vždycky aplikaci prověřit, protože se stažením aplikace si do počítače můžete stáhnout i vir, na který by vás měl upozornit váš antivirus.

Antivirus

Reklama

Nejdůležitější program pro váš počítač, který byste měli mít neustále zapnutý a aktualizovaný. Slouží k ochraně počítače před různými virovými a malwerovými útoky. S Windows 8 už máte integrovaný antivir nainstalovaný, pro ostatní verze je potřeba si antivirus stáhnout a nainstalovat, někdy je nutné si zakoupit licenci, ale v mnoha případech je zcela zdarma. 

Antivirus funguje na bázi neustále aktualizace svého systému, kdy se mu do paměti ukládají nové a nové typy viru, aby byl připravený vás chránit. Jakmile se vám vir dostane do počítače a antivirus ho má v paměti, odhalí ho a bude se ho snažit odstranit. Vždy byste měli dostat zprávu, jestli se podařilo, nebo ne. Skoro každý antivirus nabízí možnost dodatečného skenování systému a odhalení hrozeb, které třeba v minulém čase nenašel. 

Desatero přikázání; jak se NEchovat na internetu

1. Chraňte vaše osobní údaje

Dávejte si pozor, kam a jaké údaje na internet vkládáte. Pozor na reklamy, které vám sdělují, že jste vyhráli nový telefon nebo peníze, ve většině případu jsou falešné a jenom po vás chtějí vaše osobní údaje.

2. Věnujte čas na nastavení vašeho soukromí

Umisťování informací na sociální sítě nemusí být vždycky ta správná volba, je důležité, abyste si nastavili, pro koho se mají dané informace ukazovat.

3. Brouzdejte bezpečně

Berte internet jako město, které znáte a rádi ho navštěvujete, ale taky se v něm vyhýbejte nebezpečným uličkám a nástrahám, které by na vás mohli čekat. Nereagujte na podezřelé nabídky a neklikejte na odkazy s nesrozumitelným textem.

4. Nebezpečné wifi připojení

Použitím veřejné wifi (ty bývají v kavárnách, restauracích, na úřadech,…) se vystavujete velkému bezpečnostnímu riziku. Nikdy ve veřejné wifi nezadávejte svoje údaje na internet.

5. Stahujte opatrně

Stahujte jen z ověřených a oficiální stránek a vždy mějte zapnutý svůj antivirový program, který by měl případnou hrozbu odhalit.

6. Použití hesel

 Nepoužívejte stejná hesla pro více služeb. Ve vašich heslech mějte velká i malá písmena, číselné kombinace a speciální znaky.

7. Plaťte pouze na zabezpečených stránkách a s rozmyslem

Dávejte si pozor, na jaké stránky umisťujete číslo karty a CVC kód, transakce do 500,- Kč totiž nemusí být nutně ověřovaná a aniž byste si toho všimli, můžete přijít o tisíce korun denně.

8. Hlídejte si informace o vás

Dávejte si pozor, kam umisťujete svoje fotky. Hodně sociálních sítí mají ve všeobecných podmínkách napsáno, že cokoliv, co na jejich síť zveřejníte, je automaticky jejich majetkem, takže s nimi můžou nakládat podle své libosti.

9. Buďte opatrní při setkávání

Lidé na internetu na sebe mohou vzít jakoukoliv identitu. Je potřeba si teda ověřit, že daná osoba na druhé straně je ta, se kterou si píšete.

10. Hlídejte si antivirus

Nejdůležitější program vašeho počítače, který je potřeba mít neustále zapnutý a aktualizovaný.

Reklama
Zdroj článku:
Dana Novotná
Reklama