Češi zatím nic neřeší. Ale pracovní revoluce už běží naplno

Češi zatím nic neřeší. Ale pracovní revoluce už běží naplno

Foto: Jirsak / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Za poslední roky se možná změnilo víc, než si možná uvědomujeme. Některé věci jsme považovali za samozřejmé. Přitom signály byly dlouhou dobu kolem nás, jen jsme si na ně už zvykli.

Obsah článku
  1. Časy se mění
  2. Co je vlastně na obzoru
  3. Ohrožené skupiny
  4. Hrozivé následky
  5. Výhodné pozice

Časy se mění

Ještě před pár lety jsme si mysleli, že technologický pokrok představuje hlavně nové mobilní telefony nebo rychlejší internet. Dnes ale technologie proniká do našich životů mnohem hlouběji. Nejde už jen o pohodlí a zábavu. Mění se způsob, jakým pracujeme, a pro některé to může znamenat zásadní životní obrat. 

Co je vlastně na obzoru

Za mnoha těmito změnami stojí rychlý vývoj umělé inteligence. Nejde o žádnou sci-fi, ale AI je tu s námi už roky, jen o ní možná nepřemýšlíme. Pomáhá nám hledat informace, doporučuje, co si pustit na streamovací službě, nebo se jedná o komunikaci se zákazníky v roli chytrého chatbota. Vznikla už v polovině 20. století, když první programy dokázaly hrát šachy nebo řešit matematické problémy. Dnes je mnohem dál. Dokáže analyzovat obrovská data, řídit auto, pomáhá s diagnózami ve zdravotnictví, a také dokáže vykonávat práci, kterou dříve zvládl člověk. 

Ohrožené skupiny

Dopady na pracovní trh jsou zřejmé a postupně se dotýkají různých odvětví. Průmysloví roboti montují auta, lakují části vozidel a zvládnou to přesně a rychleji než člověk. Chatboti odpovídají na běžné otázky, vyřizují různé úkoly. V zemědělství chytré senzory sledují půdu i plodiny a navrhují efektivnější pěstování. Ve financích mohou detekovat podvody, hodnotit úvěrová rizika. Některé profese jsou ohrožené více než jiné.

Hrozivé následky

Podle nedávné zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla v budoucnu nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by ale také mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a zvýšení produktivity v různých odvětvích.

Také někteří umělci a programátoři vyjadřily své obavy o pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může vytvářet nové pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu. Máme dobré zprávy, protože odborníci upozorňují, že jsou stále věci, které umělá inteligence nezvládá. Jde hlavně o úkoly, které vyžadují ryze lidské vlastnosti, jako například emoční inteligenci či kreativní myšlení.

Výhodné pozice

U kreativní práce neděláte šablonovitou práci, nepřeskupujete věci, ale skutečně přicházíte s novými nápady a vytváříte něco nového. Dalšími výhodnými pozicemi jsou řemeslné profese. Například takový instalatér, elektrikář nebo svářeč se o svou práci nemusí bát. Pozic je určitě spousta, uvedli jsme pouze takový základ. 

Reklama
Reklama