Dávalo to smysl 100 let. Teď zmizí a nikdo neví, co bude dál

Dávalo to smysl 100 let. Teď zmizí a nikdo neví, co bude dál

Foto: Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Spojené státy americké ukončí od příštího roku výrobu jednocentových mincí, takzvaných penny. Důvodem je především ztrátová výroba, kdy ražba mince s nominální hodnotou jednoho centu stojí několikanásobek.

Obsah článku
  1. Zrušení penny
  2. Politický kontext
  3. Budoucnost peněžního oběhu
  4. Penny jako artefakt

Zrušení penny

Počátkem roku 2026 Spojené státy ukončí ražbu jednocentových mincí, tzv. penny. Mince, na jejíž lícní straně je od roku 1909 portrét prezidenta Abrahama Lincolna, tak po více než sto letech zmizí z oběhu. Důvodem je úspora financí - výroba každé penny totiž stojí téměř čtyři centy. Každý rok tak stát vydá na výrobu této mince desítky milionů dolarů. 

Politický kontext

Ukončení penny je výsledkem dlouhodobé debaty a zejména rozhodnutí Trumpovy iniciativy. O smysluplnosti udržování penny v oběhu se v americkém kongresu diskutuje již dvě dekády. Ukončení výroby penny podporují republikáni i demokraté.

Donald Trump se k tématu opakovaně vyjadřoval a v únoru letošního roku vydal doporučení ministerstvu financí k ukončení ražby penny. Prohlásil - „Dáváme smysl zpět do našich peněz“. 

Ukončení penny se však setkává i s kritikou. Častým argumentem je nutné zaokrouhlování cen, což bude mít negativní dopad na spotřebitele. Penny má rovněž historický a kulturní význam, kvůli kterému jí mnozí chtějí zachovat. 

Na druhé straně stojí argumenty jako ztrátová výroba, logistická zátěž pro podniky a banky i neefektivnost v oběhu, kdy se spousta mincí ztrácí nebo hromadí bez dalšího použití. 

Na základě exekutivního pokynu od prezidenta Trumpa tak americké ministerstvo financí oznámilo ukončení výroby penny k začátku roku 2026. Poslední polotovary byly zadány k výrobě letos a žádné další objednávky již provedeny nebudou. 

Budoucnost peněžního oběhu

Po ukončení ražby nových centů zůstanou existující mince stále platným platidlem. Postupně však z oběhu vymizí - některé se ztratí nebo je vyřadí banky, nebudou nadále obnovovány a nakonec ztratí své praktické využití v důsledku zaokrouhlování cen. 

Změna bude mít dopad na obchodníky, kteří budou muset upravit své pokladní systémy tak, aby umožňovaly zaokrouhlování při hotovostních platbách. To zákazníky bude motivovat více používat bezhotovostní platby, aby se vyhnuli drobným cenovým rozdílům. Obavy z inflace jsou však minimální - jiné země jako Kanada nebo Austrálie zvládly podobnou změnu bez dopadu na cenu. 

Penny jako artefakt

V budoucnu by penny mohlo získat kultovní status a vyvolat tak zájem sběratelů. Bude z ní symbolický artefakt americké historie. Rovněž není vyloučené, že bude následovat zrušení dalších mincí drobné hodnoty. Ekonomové již nyní navrhují zrušení 5centové mince, jejíž výroba je také ztrátová. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama