Největší chyba při praní prádla – dělá ji 9 z 10 lidí každý den a vy také

Největší chyba při praní prádla – dělá ji 9 z 10 lidí každý den a vy také

Foto: Thanakorn.P / Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Praní prádla. Nudná, opakující se činnost, kterou většina z nás zvládá s jedním okem na telefonu. Ale co když vám řekneme, že 9 z 10 lidí dělá při praní zásadní chybu? Každý den. A nejsou to ti, co perou svetry na devadesátku. Ani ti, co si myslí, že se všechno pere na čtyřicet.

Obsah článku
  1. Každodenní činnost, při které chybujeme
  2. Jak to obvykle vypadá?
  3. Vážně je to problém?
  4. Jak poznat správné množství?

Každodenní činnost, při které chybujeme

Jasně, nejsme žádné pradleny z 19. Století. Něco už o tom víme, že? Třídíme prádlo. Víme, že červené ponožky nepatří do bílé várky. Sem tam hodíme vonný ubrousek do sušičky a máme pocit, že jsme mistři praní.

Ne, ta největší chyba je mnohem rafinovanější. Nevinná. A hlavně – skoro všichni ji děláme ve snaze být efektivní. Ale než se k ní dostaneme, pojďme si připomenout, jak praní vlastně probíhá.

Jak to obvykle vypadá?

Ráno spěcháme. Oblečení z předešlého týdne se nebezpečně kupí v koši a začíná to v koupelně vonět, ehm... no velmi zajímavě. Odhodlaně otevřeme pračku, vezmeme celý obsah koše a zkušeně ho nacpeme do bubnu. Tlačíme, utlačujeme, kolenem přitlačíme, až to zaskřípe – zavřeno! Paráda. Ušetřili jsme si jednu várku, čas i energii. No jsme přece praktičtí lidé. Zatleskejme si.

Nasypeme prací prostředek, možná trochu víc, aby se to fakt vypralo, zmáčkneme start a máme splněno. Myčka na oblečení jede. A tím to pro nás hasne. A teď zpět k té chybě. Tady přichází velké ALE. Ta nenápadná chyba, která ničí vaše oblečení, vaši pračku a možná i vaši dobrou náladu. Přeplňujete buben. Každý den. Bez výjimky.

Vážně je to problém?

Ano, vážně. Ten zvyk nacpat pračku jako kufr na týdenní dovolenou je problém číslo jedna. A že ho dělá skoro každý, není výmluva – jen potvrzení, že jsme kolektivně uvěřili iluzi čím víc, tím líp. Ale není.

Proč je to problém? Když nacpete buben po okraj, voda a prací prostředek nemají šanci se dostat ke každému kousku prádla. Místo praní se oblečení potí v těsném kontaktu jako v přeplněném MHD v červenci. Výsledkem je:

  • prádlo, které stále páchne
  • zbytky prášku, které dráždí pokožku
  • zplihlé oblečení, které vypadá, jako by to už zažilo dvacet sezón

A to nemluvíme o tom, co to dělá s vaší pračkou. Motor dře, buben trpí a časem se vám pomstí – nejlépe přes víkend nebo před Vánoci.

Jak poznat správné množství?

Zlaté pravidlo zní: mezi prádlem a horní hranou bubnu by měla být mezera alespoň na vaši dlaň. Pokud tam nemůžete zasunout ruku, je toho prostě moc. Ano, bude to znamenat, že budete prát častěji. Ale výsledek bude voňavější, čistší, vaše oblečení vám poděkuje – a pračka taky.

Takže co teď? Možná se trochu červenete. Možná zíráte na pračku, ve které teď právě pere várka pro celou rodinu najednou, a přemýšlíte, jestli to ještě můžete zastavit. Můžete. A pokud ne, tak od příště už jinak. Protože největší chyba při praní není neznalost. Je to ta naše chytrá snaha to dát všechno najednou. Tak příště raději na dvakrát – a vyprat to pořádně.

Reklama
Reklama