Místo náčelníka Červeného oblaku jsou vytesány hlavy prezidentů: Památník ve svých útrobách skrývá velké tajemství. Podívejte se dovnitř

Místo náčelníka Červeného oblaku jsou vytesány hlavy prezidentů: Památník ve svých útrobách skrývá velké tajemství. Podívejte se dovnitř

Foto: Ronda Darby / Unsplash.com

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Podle původních plánů měl být do hory vytesán kmenový náčelník Red Cloud (Červený oblak), který v letech 1865 až 1867 bojoval za ochranu západních území před snahami americké vlády vybudovat cesty napříč indiánskou zemí.

Mount Rushmore je populární památný park v Jižní Dakotě v USA, který zná snad každý. Je známý čtyřmi vytesanými tvářemi bývalých amerických prezidentů. Jen málokdo ale ví, že se za kamennými fasádami nachází obrovská skrytá komora. Dnes se využívá k jiným účelům, než zamýšlel jeho tvůrce sochař.

Na Halloween 1941 bylo čtrnáctileté úsilí vytesat osmnáctimetrové tváře do hory Mount Rushmore konečně dokončeno. Struktura, která tvoří ikonický památník Mount Rushmore, zobrazuje profily amerických prezidentů George Washingtona, Thomase Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Věděli jste však, že se za nimi nachází obrovská komora? 

Tváře místo „mraku“

Obličeje tvořící svatyni demokracie, které vytesal dánsko-americký sochař Gutzon Borglum, byly vybrány tak, aby reprezentovaly zrod, růst, rozvoj a zachování národa. Podle původních plánů měl být do hory vytesán kmenový náčelník Red Cloud (Červený oblak), který v letech 1865 až 1867 bojoval za ochranu západních území před snahami americké vlády vybudovat cesty napříč indiánskou zemí. 

Ale poté, co se Borglum stal hlavním sochařem, původní plány zkrachovaly ve prospěch postav s větším národním významem. Kromě toho měl autor původně v úmyslu vytesat písemný popis s podrobnostmi o devíti nejdůležitějších událostech v historii USA mezi lety 1776 a 1906 do skalní stěny obklopující sochy. Ani tento plán však nakonec nebyl realizován, protože text byl příliš dlouhý na to, aby byl čitelný ze země. 

Síň rekordů

Borglum se místo toho rozhodl vytvořit velkou místnost uvnitř struktury s názvem Síň rekordů, která byla přístupná přes jeskyni v zadní části hory. Také chtěl postavit žulové schodiště o délce 243 metrů vedoucí ke dveřím vysokým šest metrů do vnější skály. U vchodu do haly měl nad dveřmi sedět dvanáctimetrový bronzový orel spolu se slovy „Pochod Ameriky vpřed“. Obrovská místnost byla určena k umístění skleněných skříněk s Ústavou, Deklarací nezávislosti a jinými historickými dokumenty. 

Reklama

Kromě toho měla sloužit jako prostor pro sochaře k popsání příběhu a významu jeho díla. Chtěl, aby byla komora vyhrazena pro budoucí civilizace s myšlenkou, že v současnosti rozpoznatelné tváře se jednoho dne mohou stát záhadou zapomenutého původu. Tyto plány však nikdy nevyšly. Po Borglumově smrti v roce 1941, ještě před dokončením komory, byla socha prohlášena za dokončenou. 

To, co je dnes k dispozici, jsou nepřístupné pětimetrové dveře vedoucí do částečně postavené prázdné místnosti se stropy vysokými jedenáct metrů. Přestože stavba komory nebyla nikdy dokončena, v roce 1998 byl ke dveřím Síně rekordů přidělán sklad záznamů. Uvnitř úložiště, na porcelánových smaltovaných panelech, je příběh o tom, jak vznikl Mount Rushmore, stručná historie čtyř uvedených prezidentů, životopis sochaře a slova z Deklarace nezávislosti, podle Heritagedaily.com.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama