Místo na planetě, které věda nedokáže vysvětlit: Nekonečná bouřka na západě Venezuely

Místo na planetě, které věda nedokáže vysvětlit: Nekonečná bouřka na západě Venezuely

Foto: Photo Spirit/ Shutterstock

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Víte, co se skrývá pod pojmem keraunofobik? Je to člověk, který má strach z bouřek. A právě takový člověk by se neměl přibližovat k venezuelskému potoku Catatumbo, který se vlévá do jezera Maracaibo ve Venezuele.

Obsah článku
  1. Společný maják, který uvidíte přes 450 kilometrů
  2. Představte si, že byste žili jen šest týdnů bez bouřky

Nekonečná bouře, jak tento zázrak nazývají místní obyvatelé a vědci, sužuje potok Catatumbo přibližně 300 dní v roce. Ročně zde udeří více než milion nebezpečných blesků. Pro místní obyvatele i návštěvníky je to však úchvatná podívaná. Blesky, které neustále doléhají na hladinu řeky, jsou navíc efektivní navigací pro rybáře a námořníky a v minulosti prý zmařily i několik útoků protivníka.

Společný maják, který uvidíte přes 450 kilometrů

Místní lidé jsou proto rádi za věčnou bouři. Popravdě řečeno, zářivé světlo, které blesky vydávají, umožňuje námořníkům prozkoumat okolí. V Maracaibu se nachází obrovský normální maják, který je vidět ze vzdálenosti 450 kilometrů. A to je hodně daleko.

Věčná bouře, známá zde jako bouře Catatumbra, vydává zářící světlo už miliony let. Nikdo neví, jak se utváří a proč nikdy doopravdy nedojde ke konci. Zřejmé však je, že uprostřed této ohromující nebeské podívané oblohu bičují blesky dlouhé pět kilometrů. V každé minutě budete moci spatřit normálně 280 zářivých blesků, které projdou těsně kolem proudu ve dvou fázích po dobu sedmi hodin.

Podle venezuelské vlády, která usiluje o zapsání tohoto zázraku na seznam památek UNESCO, má každý úder blesku dostatečnou sílu, aby rozsvítil 100 milionů žárovek. Pro představu, poctivých 10 minut bouře by stačilo k tomu, aby celá Jižní Amerika ožila zářícím světlem!

Představte si, že byste žili jen šest týdnů bez bouřky

Zajímavostí je, že v roce 2010 nekončící bouře ustala a na obloze se šest týdnů neobjevil jediný blesk, což se v poslední době nikdy nestalo. Vědci tvrdí, že to může být způsobeno obzvláště silným El Niňo, teplým oceánským prouděním, které ovlivňuje celosvětové klima. Také místní lidé říkají, že šlo o nejdelší výpadek bouřek za 104 let. V důsledku toho, že se obávají, že bouře postupně, ale nepochybně odeznívá, se pokoušejí dosáhnout toho, aby byl tento div zapsán jako normální div chráněný UNESCO.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama