ROZPR. RECYKLACE: Tento nápoj si v letadle radši neobjednávejte. Letušky vás v duchu proklejí (PŮVODNI: Který nápoj na palubě nutí letušky obracet oči v sloup)

ROZPR. RECYKLACE: Tento nápoj si v letadle radši neobjednávejte. Letušky vás v duchu proklejí (PŮVODNI: Který nápoj na palubě nutí letušky obracet oči v sloup)

Foto: bignai / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na palubě letadla se podává celá řada nápojů, které mají za úkol zpříjemnit cestujícím let. Ne všechny jsou ale u posádky stejně oblíbené. Zatímco některé lehké osvěžující drinky vám palubní personál naleje s úsměvem, jiné jim přinášejí spíše komplikace. Další nejsou příliš komfortní v době turbulencí nebo při neopatrném pohybu. Je tu ale jeden nápoj, který potrápí vždy. A proto, když cestující vysloví jeho název, letušky a stewardi v duchu zaklejí. S profesionálním úsměvem samozřejmě.

Než jste začali číst tento článek, pravděpodobně jste netušili, nebo jen velmi málo, že ne každý požadavek cestujících je pro palubní personál stejně příjemný. A to i v případě, že to letuška nedá najevo vůbec či jen nepatrně, neochotně podává jeden druh nápoje, informuje web HNA.de.

Nad čím kroutí letušky hlavou

A není to ten, který asi podezříváte: rajčatový džus. Ten si někteří cestující rádi právě na palubě letadla objednávají, protože jako zeleninová šťáva je méně kyselý, a tudíž pro žaludek snesitelnější než některé ovocné šťávy.

Posádka nemá problém ani s alkoholickými nápoji, pokud je cestující konzumuje s mírou.

Ve skutečnosti se nepopulárním stává jeden poměrně „nevinný“ nápoj: tzv. dietní cola či někdy nazývaná cola light. Tento kofeinový, ale prakticky nekalorický nealkoholický nápoj při nalévání obzvlášť silně pění. „Naplnění sklenice trvá opravdu celou věčnost," uvedla letuška jedné z velkých leteckých společností pro cestovní portál Travelbook: „Za stejnou dobu jsem si nalila dva nebo tři jiné nápoje, jako je káva, čaj a džus."

Reklama

Pění obzvlášť dlouho. Obsluha také

Zejména v plně obsazené ekonomické třídě prý každá takováto cola zpomaluje rychlý servis od první do poslední řady. Kofeinový nápoj údajně ještě více pění na ledu. Citovaná letuška má ale v rukávu jeden trik: „Když nejdřív naliju colu a pak přidám led, pění méně, takže to vždycky dělám takhle."

Proč právě nízkokalorická verze coly způsobuje tolik potíží a zdržuje, zatímco s podobnou colou očividně není takový problém? Zřejmě v tom hraje roli vyšší obsah oxidu uhličitého.

„Dietní cola přišla pompézně na trh v létě 1982, ale pak, v roce 2005, přišla Coke Zero. Někdo v laboratořích coly chtěl vyrobit dietní nápoj, který by chutnal více jako „plnotučná“ Coca-Cola,“ popisuje Gael Fishingbauer-Cooperová na webu Taste of home.

Diet Coke i Coke Zero mají nulový obsah cukru a počet kalorií a seznamy složek jsou také podobné. Oba se skládají ze sycené vody, karamelové barvy, kyseliny fosforečné, benzoátu draselného, ​​aspartamu, přírodních příchutí a kofeinu. V Coca-Cole Zero chybí dvě složky: citrát draselný a acesulfam draselný. Dietní cola obsahuje naproti tomu jednu složku, která v Coca-Cole Zero není: kyselinu citronovou, uvádí Fishingbauer-Cooperová.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama