Necháváte si utéct 2 000 000 Kč? Tuhle minci možná máte doma
Některé varianty americké pěticentové mince mají mezi sběrateli hodnotu desítek až stovek tisíc dolarů. Pochází z let 1913–1938 a některé kusy lze ještě nalézt v oběhu.
Pěticentová mince Buffalo Nickel
Pěticentová mince Buffalo Nickel se může jevit jako obyčejný bezcenný předmět z minulého století. Ve skutečnosti se však jedná o jednu z nejvyhledávanějších amerických mincí. V některých případech může mít hodnotu až 100 000 dolarů (přibližně 2 miliony korun).
Tato mince se ve Spojených státech razila mezi lety 1913 až 1938. Kromě unikátního designu je ceněná díky různým vzácným variantám a chybám, které na minci vznikly během ražby. Právě tyto drobné chyby a odchylky z ní činí sběratelský poklad.
Mince s nejvyšší hodnotou
Existuje několik vzácných variant této mince. V roce 1913 byla ve Philadelphii vyražena zkušební verze prvního typu Buffalo Nickelu. Jsou specifické především matným povrchem. Na vrchu mince byl nápis FIVE CENTS, který se rychle opotřebovával, což vedlo ke změně na další druhý typ této mince. Vyraženo bylo pouze 1520 kusů a hodnota může dosahovat 80 000 až 100 000 dolarů (až miliony korun).
V roce 1916 byla vyražena mince s chybou, kdy je lícní strana s indiánem výrazně zdvojena, především na nápise LIBERTY a na datu. Těchto mincí existuje extrémně malé množství a většina známých exemplářů je silně opotřebovaná. Nejzachovalejší kusy byly prodány za více než 280 000 dolarů, v přepočtu téměř 6 milionů korun.
Na jedné z nejznámějších chybových mincí bylo původní „1917“ přeraženo na „1918“. Datum je částečně překryté, ale čitelné. Jedná se o velmi vzácnou chybu a sběratelé po této minci intenzivně pátrají. V závislosti na zachovalosti mince dosahuje hodnoty 50 000 až 250 000 dolarů (až 5 milionů korun).
V roce 1925 byla došlo k chybné ražbě této pěticentové mince na destičku určenou pro deseticent. Ta se liší velikostí a stříbrným kovem. Známé exempláře byly prodány až za 100 000 dolarů, v přepočtu za 2 miliony korun.
Roku 1937 došlo k ikonické chybě v denverské mincovně, kdy bizonovi chybí jedna přední noha. Příčinou této chyby bylo přerážení raznice s cílem odstranit opotřebení, což vedlo k odstranění části rytiny. Vznikla tak jedna z nejslavnějších amerických mincovních chyb. Hodnota této mince ve výborně zachovalém stavu činí až 100 tisíc dolarů (2 miliony korun).
Co ovlivňuje hodnotu mince
Jedním z nejdůležitějších faktorů určujících hodnotu mince je rok, ve kterém byla mince vyražena, a mincovna, ze které pochází. Některé kusy jsou cenné kvůli omezenému nákladu nebo historickým okolnostem. Například mince z let 1926 nebo 1913 jsou vyhledávané právě pro nízký počet kusů.
Chyby v ražbě obvykle výrazně zvyšují hodnotu mince. Zásadní je rovněž stav, ve kterém se mince nachází. Zachovalost mincí hodnotí specializované společnosti, například NGC nebo PCGS. Cena mince je také vždy ovlivněna aktuální poptávkou na trhu. I méně vzácné kusy tak mohou mít vyšší hodnotu, pokud o ně sběratelé jeví zájem.