Lžete? Co se stane s vaším zdravím a vztahy, když nepřestanete

Lžete? Co se stane s vaším zdravím a vztahy, když nepřestanete

Foto: Nicoleta Ionescu/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Lež má krátké nohy. Život ve lži je podle amerických lékařů také krátký, protože klamání jeho délku zkracuje. Naopak čím upřímnější a pravdomluvnější člověk je, tím si prospívá více fyzicky i mentálně. Říkat pravdu a být upřímný ale neznamená, že je člověk netaktní a říká druhým záměrně věci, které jim ubližují.

Obsah článku
  1. Studované skupiny
  2. Bílá projde, hrubá už ne
  3. Závěr studie
  4. Kdo se účastnil

„Nedávné důkazy naznačují, že Američané vyřknou v průměru asi 11 lží za týden. Chtěli jsme zjistit, zda mluvit pravdu může ve skutečnosti zlepšit zdraví, “ řekla v roce 2012 vedoucí autorka studie Anita E. Kellyová, profesorka psychologie na univerzitě v Notre Dame v americké Indianě. „Zjistili jsme, že u účastníků, kteří cíleně a dramaticky omezili své každodenní lži, souvisela změna s výrazně zlepšeným zdravím."

Studované skupiny

Psycholožka Kellyová a spoluautor studie Lijuan Wang prováděli experiment „poctivosti“ po dobu 10 týdnů se vzorkem 110 lidí, z nichž 34 % byli dospělí, a 66 % bylo vysokoškoláků. Pohybovali se ve věku od 18 do 71 let, s průměrným věkem 31.

Bílá projde, hrubá už ne

Podle vědců z Indiany totiž nevadí lži „bílé" - taktní vyhýbání se vyřčení skutečností, které mohou ublížit nebo druhému uškodit, přičemž vyslovení této „pravdy" dotyčnému k ničemu nepomůže. Avšak sdělování hrubé nepravdy, záměrné lhaní a neupřímnost mají na zdraví těla i duše neblahý vliv.

Závěr studie

„Zjistili jsme, že úsilím vyvolané a záměrné omezení lži může vést k výraznému zlepšení zdraví a celkové kondice," tvrdí profesorka Kellyová. Rozsáhlým výzkumem přitom zjistila, že už po deseti týdnech usilovné snahy nelhat a neříkat nepravdy dojde k výraznému zlepšení mezilidských vztahů, psychické pohody i fyzické kondice.

Kdo se účastnil

Studijní vzorek tvořilo 63 % žen, 87 % bělochů, 4 % černochů, 4 % Hispánců, 3 % asijských Američanů a 2 % jiné rasy.

Reklama
Zdroje článku:
psychologytoday.com, apa.org
Reklama