Ústa Eskymaček pracovala téměř bez ustání. Žvýkaly kůže namáčené v sudu s močí, kterými se poté zdobily evropské paničky

Ústa Eskymaček pracovala téměř bez ustání. Žvýkaly kůže namáčené v sudu s močí, kterými se poté zdobily evropské paničky

Foto: LibraryArchives from Canada / Creative commons, CC-BY

Publikováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Zatímco muži tráví většinu času na moři, zůstávají ženy ponejvíce doma v obydlích. Tam bychom je zpravidla našli zaměstnané pilnou prací na tom nebo onom – opak mužů, kteří, když jsou doma, nejraději nedělají nic jiného, než jedí, lenoší, vypravují historky a vyspávají…“

Obsah článku
  1. Bez zpracovaných kůží by to nešlo
  2. Kůže na sněhule „kamiky“
  3. Každý by to nedokázal
  4. Vyžvýkají si tučnou odměnu
  5. Kdyby tak věděly…
  6. Obroušené zuby grónských babiček

„ (…) když už dělají něco jiného, pak se zabývají zbraněmi, zdobí je řezbami na částech z kosti atd. Vždyť zbraně jsou jejich pýchou.“ Zatímco muži sedí na okraji palandy a nohy opírají o zem, sedí ženy vždycky uprostřed palandy s nohama křížem – „jako krejčí na stole.“ Zde šijí a vyšívají, vyřezávají do kůže svými zvláštními zakřivenými noži, žvýkají ptačí kůži – zkrátka zabývají se mnoha ze svých nejdůležitějších prací, zatímco ústa jsou v ustavičné činnosti, čerpáme opět originální informace o životě grónských Eskymáků z pera Fridtjofa Nansena a jeho knihy z roku 1891 Život Eskymáků.

Poznámka autora k terminologii: Pojem Eskymák byl v době napsání knihy – vydána roku 1891 – naprosto běžným, autor ani nikdo jiný neznal současný výraz Inuit.

„Ženy v Grónsku jsou velmi živé a jen zřídka postrádají látku k zábavě. Dokonce jim bohužel nemohu tak docela upřít pověstnou ženskou breptavost, a troufáme-li si věřit Dalagherovi (Lars Dalager, dánský obchodník a polárník, 1722–1772 – pozn. aut.), jsou nakaženy také horšími nešvary. Dalager totiž říká: ‚Lež a pomluvy panují hlavně mezi ženami. Muži jsou naopak daleko upřímnější a varují se vyprávět něco, o čem vědí, že to nebudou moci prokázat‘.“

Bez zpracovaných kůží by to nešlo

Příprava kůží je velmi důležitá část ženské práce v eskymácké společnosti. Protože to je práce velmi zajímavá, stručně ji Nansen popisuje tak, jak se tomu naučil od domorodců v Godthaabu a okolí. Práce se mění podle různých druhů kůže a podle jejího účelu.

Kůže na sněhule „kamiky“

Kamiky jsou ručně vyráběné boty, které nosí Inuité od nepaměti. Vyrobené jsou z karibu (sobí) nebo tulení kůže. Tradičně je šijí inuitské ženy a postup se předává ze starších na mladší švadleny. Proces výroby kamiků je zdlouhavý a začíná přípravou zvířecí kůže, jak jsme psali v našem článku Dlouze žvýkaly Inuitky kůže na boty. Na lov tuleňů z tulení kůže, na soby ze sobí, aby se kořist neurazila.

Tradičně se karibu nebo tulení kůže žvýká, dokud nezíská správnou pružnost a tvar. „My Inuité pořád žvýkáme. Žvýkáme, žvýkáme, žvýkáme,“ říká s úsměvem pro web kanadského rádia CBC Annie Bowkettová, Inuitka žijící nyní v americkém Winnipegu. „Díky žvýkání je kůže karibu širší a delší,“ dodává. Svůj talent na ruční výrobu tradičních inuitských oděvů využívá Bowkettová ve své malé domácí dílně, kde šije původním způsobem parky, rukavice a kamiky z karibu a tulení kůže.

Každý by to nedokázal

Žvýkání zvířecích kůží je zvláštní proces. Ženy vezmou suchou zkroucenou kůži, z níž tuk téměř kape, začnou na některém místě žvýkat a žvýkají tak dlouho, až je tuk vysát a kůže je měkká a bílá. Pak žvýkají pomalu dál, zatímco kůže jim stále víc a víc klouže do úst, až v nich často zmizí celá a nakonec ji vyplivnou v odtučněném stavu.

Vyžvýkají si tučnou odměnu

Tuto práci obstarávají hlavně ženy a děti a je to příjemné zaměstnání již pro ten tuk, který do sebe dostanou. V dobách nouze se stává, že i muži jsou rádi, mohou-li při této práci pomoci. Činí zvláštní dojem, když vstoupíš do eskymácké domácnosti, v níž všichni obyvatelé žvýkají kůži, popisuje barvitě Nansen.

Kdyby tak věděly…

Díky tomuto procesu jsou grónské ptačí kůže tak kvalitní. Jistě mnoho lidí s obdivem pozorovalo nádherné kůže s kajčím prachem, které viděli v některých evropských domech, a přitom nemají tušení, jakým procesem prošly. Mnohá evropská dáma by se hrůzou otřásla, kdyby tušila, kolika více či méně sympatickými ústy prošla tam na dalekém severu kůže z kormorána, jíž se zdobí…

Obroušené zuby grónských babiček

Eskymácké ženy velmi často používají zubů. Natahují jimi kůže, přidržují si je nebo přímo jimi kůže oškrabují. Na nás Evropany – komentuje očitý svědek Nansen – působí přímo ohromujícím dojmem, vidíme-li Eskymačky, jak například vyndávají kůže ze zapáchajícího sudu s močí, zakousnou se do kůže a pak ji začnou zpracovávat. Pro ně jsou ústa třetí rukou; proto také mívají grónské babky přední zuby úplně opotřebované a otupělé.

Reklama
Zdroje článku:
cbc.ca, proudlyindigenouscrafts.com, NANSEN, Fridtjof. ŽIVOT ESKYMÁKŮ. Praha: Mladá fronta, 1956. Globus (Mladá fronta).
Reklama