Kvíz ANO – NE: 10 otázek na všeobecné znalosti, které Vás mohou zaskočit víc než maturita

Kvíz ANO – NE: 10 otázek na všeobecné znalosti, které Vás mohou zaskočit víc než maturita

Foto: gjp1991 / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

​​​​​​​Býci nenávidějící červenou barvu, či mozek, který funguje jen z deseti procent. Toto jsou některé z mýtů, které vám studenti v oboru vyvrátí. Přesvědčte se, o kolika zdánlivých faktech jste věděli, že se jedná o mýty.

Obsah článku
  1. Máš paměť jako zlatá rybka. Rozšířený mýtus, který ti, kteří ví, berou jako kompliment
  2. Býci a červená barva – proč je nemůže rozčílit?
  3. Budou na naše stavby mimozemšťané hrdí?
  4. Využíváme jen 10% mozku – co je na tom pravdy?
  5. Bonus: Víte, co si o nás myslí cizinci?
  6. Obstojíte v našem kvízu?
  7. Kvíz

Máš paměť jako zlatá rybka. Rozšířený mýtus, který ti, kteří ví, berou jako kompliment

Žádný student biologie nám nikdy nepotvrdí informaci, že zlatá rybka zapomíná na všechno po pouhých třech vteřinách. Pokud nám něco vypadne, lidé nám s úsměvem či naštvaností řeknou, že máme paměť zlaté rybky. Nicméně vědci zlaté rybky zkoušeli vycvičit, poté se jim věnovali méně, a nakonec zjistili, že rybky si pamatují i triky, které dlouhé měsíce netrénovaly, pokud je odměnou potrava. Zlaté rybky totiž využívají paměť a zkušenosti hlavně k hledání potravy. A na říši ryb mají obstojnou paměť.

Býci a červená barva – proč je nemůže rozčílit?

Toreador mávající červenou látkou a býk běžící proti němu. Ne, není to červenou barvou. Ta je používaná proto, aby učinila show zábavnější, zajímavější. Ve skutečnosti je to samotný pohyb, který býky donutí hájit si své teritorium, i když dočasné. Zajímavostí je, že tur nevidí žádnou barvu, která vzniká z barev červená a částečně zelená. Tedy nevidí ani žlutou, fialovou a jim podobné barvy tak dobře jako my, lidé.

Budou na naše stavby mimozemšťané hrdí?

Pochopitelně nemůžeme vědět, zda život mimo naši planetu existuje. Snažíme se upozornit na mýtus, že Velká čínská zeď je viditelná z vesmíru. Astronauti, kteří se vrátili ze svých vesmírných misí, nás však museli zklamat: ani při nízké orbitální výšce nemůžeme vidět tuto stavbu z vesmíru. Někteří lidé ale i přesto věří, že pokud bychom stáli na Měsíci, Velkou čínskou zeď bychom viděli. Je to pouhý klam. Pokud bychom odcestovali na Měsíc, místo Velké čínské zdi bychom mohli zahlédnout noční dálnice nebo samotná velkoměsta.

Využíváme jen 10% mozku – co je na tom pravdy?

Evoluce by se nám pomstila za nic, kdybychom živili 100% našeho mozku a využívali jen 10%. tato informace je do jisté míry pravdivá, ale spousta z nás ji pochopila úplně špatně. Ano, v jedné chvíli skutečně využíváme pouze 10% mozku, ale pouze v jedné chvíli. Mozek je totiž tvořen velkým množstvím center. Centrum dlouhodobé paměti, krátkodobé paměti, zraku, čichu, citového úsudku, rozumového úsudku a tak dále. Možná jste si všimli, že když jste byli zaneprázdněni třeba prací nebo něčím, co vás bavilo, nevnímali jste určité vůně a ani jste si nevzpomněli na to, co bylo v minulosti. Takže skutečně využíváme jen 10% mozku, ale pouze v jednom okamžiku. Když se vědomě rozhodneme vzpomínat na minulost nebo fantazírovat o budoucnosti, mozek přestane používat jiné, méně potřebné části.

Bonus: Víte, co si o nás myslí cizinci?

Ne všichni totiž rozumí České republice tolik jako my. My víme, že naše země leží ve Střední Evropě. Představte si ale, že spousta lidí celosvětově nás vnímá úplně jinde. A když lidé z Východní Asie řeknou, že jsme „asi někde jako Německo“, považujme to za výhru. Spousta lidí si totiž myslí, že jsme ve Východní Evropě, například vedle Ukrajiny, Srbska nebo Ruska.

A pokud ovládáte angličtinu alespoň na základní úrovni, vězte, že jste předčili očekávání mnoha lidí po celém světě.

Obstojíte v našem kvízu?

Máme pro vás deset otázek s odpověďmi ano-ne, které jsou mnohem těžší, než si dokážete představit. I přesto však věříme, že všechno dokážete správně zodpovědět. Pojďme si společně vyzkoušet, zda jste chytřejší než většina lidí kolem vás.

Kvíz

Jak jste dopadli? Věříme, že kvíz nebyl tak složitý, jak se na první pohled mohlo jevit. Ale i když jste chvilku tápali, jsme si jisti, že jste si na základní vědomosti brzy vzpomněli. A pokud jste nezískali plný počet bodů, nezoufejte. Na světě neexistuje člověk, který by věděl úplně všechno na světě. Vyzkoušejte také naše další kvízy, abyste zjistili, kolik vědomostí ve své šedé kůře mozkové vlastně nesete (a třeba o tom ani nevíte).

Reklama
Zdroje článku:
Reklama