Způsob, jak si zlepšit paměť za 5 minut denně. Funguje i po osmdesátce
Paměť chátrá někomu rychleji, jiném pomaleji. My známe způsob, jak si každý den potrénovat paměť tak, že si ji v dobrém stavu můžete uchovat co nejdéle. Ano, funguje to i po osmdesátce.
Ale klidně s přípravou a tréninkem můžete začít o třicet let dříve. Tajnou metodou, jak zlepšit paměť, se opravdu zabavíte. Bude bavit vás i vaše blízké.
„Možná bych dala cokoliv na světě, kdybych s babičkou, která tu už není, mohla tuhle metodu provádět každý den…“
Není divu. Tolik věcí nám uniká, tolik věcí zmizí ze světa společně s našimi nejstaršími členy rodiny. A je to škoda. Detaily, jak co vypadalo, jak se vařilo, jaký byl všední den, to jsou detaily, které už jen těžko vylovíme z paměti. Senioři to často umí.
Máme tu samozřejmě věci na procvičování krátkodobé paměti
Křížovky, pexeso, sudoku, kvízy, puzzle a jiné deskové hry určitě procvičují krátkodobou paměť. Pomáhají tak soustředění na daný okamžik a posilují soběstačnost starších osob. Po osmdesátce je toto velmi důležité.
Ale je tu i dlouhodobá paměť, jejíž posilování pomůže seniorům v udržování sebevědomí, utužování vztahů a je i prevencí před rozvojem demence.

Záměrné vzpomínání
Tohle je ten tajný trik, který udrží sebevědomí tak vysoko, že senior sám bude lépe vnímat i současnost. Záměrné vzpomínání, neboli reminiscence, je skvělou terapií i pro osoby již trpící Alzheimerovou chorobou nebo demencí.
- Pouští si záměrně hudbu z mládí,
- Prohlížejí si staré filmy, časopisy, dopisy, předměty ze své doby
Jaké to spouští vzpomínky?
Záměrné noření se do minulosti uspokojuje. Senior se znovu cítí něco platný, cítí-li, že jeho povídání někoho zajímá. Ostatně byla to dříve přirozenost starší generace. Předávali tak své vědomosti a historii mladším generacím.
Chuť a vůně mládí
Uvařte nebo upečte oblíbená jídla svého staršího příbuzného. Jezte pomalu a mluvte s ním o tom, co si pamatuje z dětství, kdy jedl tato jídla. Navrhuje web verywellmind.com jako terapeutickou metodu.
Zlepšuje to sebevědomí, pohodu, lidé snadněji přehodnocují život a uklidňují se.
Tohle je zrovna moc hezký tip na strávení krásného dopoledne s babičkou, co říkáte?
Kreativní tvorba se vzpomínkami
Snaha vybavit si co nejživější vzpomínky a povídat o nich je jedna možnost. Pokud zrovna nemáte s kým sdílet své vzpomínky, můžete si o nich psát. Sepisovat je. Tak, jak si je pamatujete. Nebo být ještě kreativnější a skládat z nich příběhy. Hledat souvislosti. Hrát si s nimi. Třeba právě to pak bude něčím velmi vzácným, co darujete svým vnoučatům nebo pravnoučatům.
Zpráva o stavu světa před čtyřiceti, padesáti lety.