DŮCHODCI: Hamižníci a absolutní chudáci na okraji společnosti. Co důchodci nad 65 let opravdu chtějí? Nejsou to vždy jen peníze
Zdálo by se, že volební kampaň zacílená na důchodce z nich často dělá hamižníky nebo absolutní chudáky na okraji společnosti. Peníze zalátají všechno. Takže to, co nejvíc potřebují, nejsou peníze.
To, že jdou v tomto životním období příjmy velmi směrem dolů, náklady mohou být i vyšší, nerozporujeme. Dražší je zdravotní péče. Odpadají peníze investované na péči o děti, senioři si mohli tedy nějaké peníze v mezidobí našetřit?
Stále mají možnost si přivydělat, což třeba maminka s malým miminkem nemůže? Témata, která rozstřelí společnost do vyhrocených emocí jsou třeskutá a dokola neustále omílaná.
Co ale senioři nejvíc potřebují?
Odchod do důchodu je náročná změna. Většinou se nám zúží sociální kontakty a u některých seniorů to může vést až k sociální izolaci.
Z průzkumu PAQ Research a Nadace Krása pomoci vyplývá, že až 35 % seniorů nad 65 let v Česku trpí osamělostí a přes 50 % nemá pravidelný kontakt s nikým jiným než s rodinou nebo pečovatelem.
píše web zprávy.tiscali.
Každý pátý senior trpí osamělostí a jsme mezi nejhoršími zeměmi v Evropě. Tito lidé se ani nemají komu svěřit s osobními záležitostmi.
Čísla o osamělosti jsou alarmující.
Stres z nemocí, přežití a samoty
Finanční zátěž je samozřejmě jedna věc, druhým výrazným stresorem je zdraví, které kolísá a mnozí bojují i s vážnějšími onemocněními. A samota. To je paradoxně jediné, co můžeme ovlivnit.

Zásadní stres ve vyšším věku: Nepotřebnost
Říká se, že to dobře nepochopíme, dokud se sami toho věku nedožijeme. Možná je na tom něco pravdy. Představte si, že vás zaměstnavatel navždy propustí. Už se vrátit nemůžete, dostanete možná poloviční peníze každý měsíc a musíte vyžít. Se stárnutím obecně přichází pocit, že mladší a dynamický svět už běží kolem vás rychleji.
Nejenže ho nestíháte, ale ten svět už ani o vás nemá zájem.
V roce 2024 byl prý každý pátý důchodce ohrožen sociálním vyloučením.
Ubývají přátele, rodina má své vlastní zájmy, zůstávají jen vzpomínky. Důsledky osamělosti se promítají do zdraví i psychiky.
Pomozte seniorům držet denní rytmus a zájmy
Proto jsou tak důležité základní věci. Udržet si denní rytmus, pravidelně se hýbat, chodit na procházky, obstarávat se. Mít nějakou svou malou kulturní bublinu, i kdyby to byla denní cesta do trafiky nebo pro pečivo. Různé seniorské spolky pak mohou nabízet zájmové činnosti, při kterých potkáte své vrstevníky. Nebo naopak, můžete se nabídnout jako lektor čehokoliv, co umíte.
Zapojit se do dobrovolničení. Například babičky ve školkách na čtení pohádek jsou stále žádané.
Cítit se potřebný totiž výrazně snižuje pravděpodobnost úpadku kognitivních funkcí. Ale také stres zhoršuje zdraví.
Nebojte se moderních technologií
Dnešní senioři již nemají problém s udržením kroku v moderních technologií, takže ani aktivní udržováníá vztahů přes nejrůznější komunikační aplikace, je skvělé. Byť stále osobní kontakt nikdo nenahradí.A to dokonce i úplným introvertům, říká se.