Senioři pozor, co dělat při výpadku proudu, připravte se na další
Nedávný blackout nás překvapil. Zcela určitě se bude někdy opakovat. Takže je dobré vědět, co dělat, co nedělat. A jak se připravit, aby se taková událost obešla bez stresu.
Blackout je název pro širší výpadek elektrické energie z jakéhokoliv důvodu. Nemusí to být vždy nějaká katastrofa, ale někdy jde o souhru náhod nebo lidského pochybení.
Zachovat klid je prvotní. Dále je dobré přepnout do krizového režimu v našem dalším chování.
To, na co jsme zvyklí, přestává fungovat.
Nikam nechoďte a nejezděte
Není-li to nutné, nikam se nepřesouvejte, pravděpodobně budou silnice ucpané. Prvotně potřebují volný prostor záchranné složky. Jak se ukázalo, bylo hodně lidí uvíznutých ve výtazích.
Šetřete mobilní telefon
Aktivujte úsporný režim na telefonech, zbytečně nevolejte, nebo jen v případě nouze.
Neotvírejte ledničku a mrazák
Platí to samé jako u běžných údržbových výpadků elektřiny. Zbytečně neotvírejte ledničku i mrazák. Nikdo neví, jak bude dlouho výpadek trvat a lednička pár hodin vydrží i bez proudu.
Vypněte elektrospotřebiče, kromě jednoho
Při výpadku proudu je vhodné vypnout citlivé spotřebiče, televize, počítače, aby při naběhnutí nebyly poškozeny. Jedno si ale nechte zapnutí, například světlo. Abyste věděli, kdy elektřina znovu naběhne.
Co si připravit na další blackout?
Informace se většinou podávají přes média. Při výpadku proudu ale nemáme televizi ani internet. Takže je čas pořídit si malé rádio na baterie, kde se většinou o celé věci již bude v mimořádném zpravodajství mluvit.
Mějte hotovost
Mějte doma přiměřenou hotovost pro případ, že by výpadek byl delší.
Mějte baterky, svíčky
Pokud k tomu dojde v noci, večer, je dobré mít k dispozici světla. Baterky, baterie do nich, případně svíčky postačí.

Mějte powerbanku
Už jen kvůli mobilu, pokud budou fungovat data nebo signál. Mějte doma vždy nabitou powerbanku.
Mějte doma balenou vodu
Protože často bývá výpadek spojen i s přerušením dodávky vody, mějte vždy doma balenou vodu. Samozřejmostí je i zásoba trvanlivých potravin. Potraviny, které máte, zbytečně nevyhazujte.
Kdy hrozí nebezpečí?
Jako společnost jsme schopni přežít relativně v pohodě několik hodin trvající blackout. Problémy bývají pak s přerušenou dodávkou vody, nebo s přerušovaným signálem mobilních operátorů.
Pokud už výpadek trvá několik desítek hodin, může jít o riziko. Selhávat může komunikace, zásobování, fungování úřadů a může docházet k prvnímu ohrožení bezpečnosti, například kvůli rabování.