Tuhle podívanou Češi míjejí cestou na chalupu. A vůbec netuší, co minuli

Foto: [email protected] / Depositphotos
Na některá místa se člověk nedostane náhodou. Musí trochu zpomalit, vystoupit ze zaběhlých tras a začít vnímat okolí jinýma očima. Pokud plánujete výlety do přírody nebo za památkami, určitě vás mile potěšíme.
Stavby
Hrady se ve středověku stavěly především k ochraně obchodních cest nebo jako obrana proti nepřátelům. Budovaly se vysoko na kopcích, aby z nich bylo dobře vidět a byly hůře dostupné. Kdo si ale myslel, že si mohl postavit hrad každý boháč, ten se mýlil. Stavba byla výsadou šlechty a vyžadovala souhlas panovníka. První hrady vznikaly už ve 12. století a původně byly jen dřevěné. Brzy se však ukázalo, že taková stavba není příliš bezpečná ani pohodlná. Kamenné hrady byly sice pevnější, ale tmavé, vlhké a chladné. Život na hradě nebyl jednoduchý, spalo se třeba na truhlách a o pohodlí se nedalo mluvit.
Hrádky
Po celé České republice, především v Českém Švýcarsku a Lužických horách, se zachovalo mnoho tajemných skalních hrádků, často bezejmenné, a zarostlé v rozvalinách, připomínají dobu své největší slávy v 15. století, když sloužily jako útočiště lapků a loupežových rytířů.
Mezi ty nejznámější patří Kyjovský hrádek a Falkenštejn u Jetřichovic. Turisty také láká zrekonstruovaný Šarfenštejn, dnes opět přístupný veřejnosti. Dalším zajímavým místem je určitě loupežnický hrádek u Rumburka, romantická zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou nedaleko České Kamenice, nebo tajemný hrad Ostrý, poblíž Benešova nad Ploučnicí.
Mnichovo Hradiště
Na jižním okraji Českého ráje, nedaleko Mnichova Hradiště, se tyčí skalní klenot, hrad Valečov. I zde byla část stavby vyhloubena přímo do skály, zatímco zbytek byl postupně dostavován. Výsledná podoba tak připomíná spletitý komplex jeskynní a chodeb. Hrad je přístupný po celý rok, pokud se sem vydáte, určitě nevynechejte prozkoumávání okolních skal. V blízkém lesním terénu se totiž skrývají desítky malých komor, světniček a skalních bytů.
Hrad Střekov
Hrad Střekov se tyčí na sto metrů vysoké skále nad Labem v Ústí nad Labem. Byl postaven roku 1319 na příkaz Jana Lucemburského, aby chránil Labskou obchodní cestu. Stavbu financoval pražský měšťan Pešík z Veitmile. Hrad během staletí několikrát změnil majitele, až se v roce 1563 dostal do rukou Lobkowiczů, kteří jej vlastní dodnes.
Dominantou hradu je rytířský sál z roku 1530, využívaný dodnes pro svatby a oslavy. Hrad Střekov navštívil i hudební skladatel Richard Wagner. Návštěvníky dnes lákají nejen historické interiéry, ale i krásné výhledy na Labe a město Ústí nad Labem. Přímo v areálu hradu navíc najdete dvě stylové restaurace.