Spánková paralýza: Noční můra kterou trpí tisíce lidí. Jak jí zabránit?

Spánková paralýza: Noční můra kterou trpí tisíce lidí. Jak jí zabránit?

Foto: africa_pink/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Probudíte se uprostřed noci, snažíte se hýbat, ale vaše tělo nereaguje. Myslíte si, že je to sen, ale očividně jste vzhůru. Pokoušíte se zavolat o pomoc, ale nemůžete vydat žádný zvuk.

Právě jste se setkali se spánkovou paralýzou. Navzdory tomu, že je to fenomén, o kterém většina lidí nikdy neslyšela, potká tento stav alespoň jednou v životě až 7,6 % lidí.

Co je to spánková paralýza

Spánková paralýza je stav, kdy je člověk při vědomí, ale není schopen se pohybovat nebo mluvit. Obvykle k tomu dochází během jednoho ze dvou přechodů: když usínáte nebo se probouzíte. Člověk zažívá pocit ochrnutí a pocit těžkosti, jako by na něm leželo něco velmi těžkého. Běžně je doprovázen halucinacemi, díky nimž je situace mnohem děsivější.

Ztratíte kontrolu nad svým tělem

Bez ohledu na to, jak moc se snažíte, nemůžete ovládat své tělo. Někteří lidé jsou schopni hýbat prsty na rukou nebo na nohou, což způsobí, že se konečně probudí. Lidé to často popisují jako „zážitek mimo tělo“. Spánková paralýza může trvat od několika sekund až do několika minut.

Zažíváte noční můry a halucinace

Mezi hlavní příznaky spánkové paralýzy patří halucinace a noční můry. Ty se však velmi liší od snů, které máte, když spíte. Ve skutečnosti tyto „halucinace“ probíhají, když je vaše mysl ve střehu a vzhůru. Lidé mohou vidět temné postavy a slyšet strašidelné zvuky.

Je starší, než si myslíte

Existuje mnoho příběhů a legend již ze středověku, které popisují něco velmi podobného tomuto stavu. Příkladem souvisejícím se spánkovou paralýzou je renesanční obraz švýcarského umělce Henryho Fuseliho. V něm je zobrazen démon sedící na hrudi ženy postižené spánkovou paralýzou.

Jaká je její příčina?

Když usneme, náš mozek vyšle příkazy do našich svalů, aby se uvolnily. Tímto dochází k omezení našich fyzických pohybů. Spánková paralýza nastává, když má naše tělo problém tento přechod provést. V podstatě jsme jsme vzhůru, ale tělo ovládat nemůžeme.

Reklama

Faktory, které mohou vést ke spánkové paralýze

Spánková paralýza se může stát komukoli bez ohledu na věk, pohlaví nebo zdravotní stav. Vědci však identifikovali některé okolnosti, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem spánkové paralýzy. Mezi ně patří:

  1. nespavost
  2. spánek v poloze na zádech nebo na břichu
  3. dědičnost
  4. duševní problémy – úzkost

Jak se s tím vypořádat

Spánková paralýza je nepříjemný a znepokojující zážitek, ale neznamená žádné skutečné nebezpečí, protože nezpůsobuje žádné přímé poškození těla. Zatím ale neexistuje žádná léčba. 

Lékaři pro prevenci doporučují:

  1. jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu
  2. vyřadit kofein před spaním
  3. vyvarujte se spánku na zádech nebo břiše
  4. udržujte elektroniku mimo ložnici

Nejdůležitější je zůstat v klidu a počkat, až paralýza skončí. Klíčem je být klidný a nepanikařit.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama