Udělali soudruzi z NDR chybu? Tohle Češi vyhazovali jako brak. Teď za to platí tisíce

Udělali soudruzi z NDR chybu? Tohle Češi vyhazovali jako brak. Teď za to platí tisíce

Foto: TabitaZn / Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V dnešní době se vyplatí sledovat bazary, aukce a další portály, které nabízejí možnost výhodné koupě retro nábytku. Navíc renovace těchto kousků nemusí být rozhodně na škodu.

Obsah článku
  1. Ložnice
  2. Peřináč
  3. Thonet
  4. Soudruzi z NDR

Ložnice

Dnešní interiérový design klade důraz na jednoduchost, čisté linie a vzdušnost, oblíbený je zejména skandinávský styl s převahou bílé barvy, přírodního dřeva a minimalistického pojetí prostoru. To je velký kontrast oproti nábytkovému stylu z dob socialismu, když se sázelo především na bytelnost, hmotu a trvanlivost.

Nábytek měl nejen sloužit, ale také působit dojmem luxusu, často pomocí lesklého laku či vyřezávaných detailů, které vznikaly pod rukama mistra. Typická ložnice v domácnosti před rokem 1989 obsahovala masivní manželskou postel s robustními nohami a výrazným čelem, doplněnou o těžké noční stolky a rozměrnou šatní skříň.

Peřináč

Ano, praktický doplňek, kdy se jednalo o kus nábytku, do kterého se každé ráno ukládala peřina i polštář. Sloužil zároveň jako odkládací plocha, ačkoliv jeho používání vyžadovalo jistou dávku každodenní gymnastiky. Přesto šlo velmi praktický prvek, který dnes opět získává pozornost.

Thonet

Vedle socialistického designu je stále více ceněn i starší nábytek z přelomu 19. a 20. století, jehož nejznámějším představitelem je firma Thonet. Ta před první světovou válkou vyráběla přes 700 modelů nábytku a proslavila se zejména ohýbanými židlemi, například ikonickou židlí číslo 14.

Na jejím sedadle se nechali zvěčnit velikáni jako Tolstoj, Picasso či Salvador Dalí. Michal Thonet, zakladatel firmy byl známý svou skromností, i přes své bohatství chodil v pracovním oblečení, což návštěvy mátlo.

Soudruzi z NDR

To, co se dříve považovalo za směšné nebo těžkopádné, například nábytek od soudruhů z NDR, dnes vzbuzuje obdiv. Retro nábytek z 60. až 80. let zažívá renesanci. Sbírá se nám bleších trzích, v online bazarech i ve starých bytech, kde často přežil celá desetiletí.

Nikdo tehdy netušil, že v těchto kouscích dřímá nadčasová estetika, kombinace jednoduchých tvarů, funkčnosti a nezaměnitelného stylu. Nové generace v něm nachází příběh i trvalou hodnotu. I proto se objevuje čím dál více lidí, kteří v malých dílnách renovují starý nábytek a dávají mu nový život. Tento trend nejen oživuje minulost, ale také podporuje udržitelnost a ruční práci. 

Reklama
Reklama