Jestli tenhle kvíz nedáš, radši už nikdy žádný cizí slovo nepoužívej. Ber to jako výzvu
Český jazyk je krásný a má bohatou slovní zásobu. Nicméně ani on není izolovaný a přejímá mnoho slov či jejich základů z ostatních jazyků. Původ některých slov nalezneme v latině a řečtině.
Český jazyk přejímá slova nebo jejich části nejen z latinského či řeckého jazyka, ale je ovlivněn i výrazy z německého, francouzského či anglického jazyka. Je zajímavé sledovat, jak se některé výrazy přejímají a počešťují, a jiné se nechávají v původním znění.
Sportovní odvětví
Nikoho asi nepřekvapí, že mnoho slov užíváme běžně v běžném jazyce, jak v mluveném či psaném projevu. S kamarády nebo s kolegy si jdete zahrát volejbal spíše než odbíjenou. Slovo volejbal vzniklo z anglického slova volleyball – volley – volej, přímé odehrání míče, který se nedotkne míče, ball – míč. Tento sport vznikl v roce 1895 ve Springfieldu v Massachusetts v USA. Stejně tak si půjdete zahrát fotbal spíše než kopanou. Slovo vzniklo s anglického football, foot – noha, ball – míč. Jde o míčovou kolektivní hru, která patří mezi ty nejoblíbenější ve světovém měřítku. Tento sport vznikl v Anglii v šedesátých letech devatenáctého století.
Vzdělávání
Ať už máte, nebo zatím nemáte své ratolesti, vzdělávání a škola vás provází od dětství do dospělosti a vlastně celý život. Instituce, kam v naší zemi chodí děti. je škola. „Ahoj, tak jak bylo ve škole?“ je pravděpodobně jedna z nejčastějších otázek, které děti slýchají a rodiče se ptají. A víte, z jakého jazyka vlastně pochází slovo „škola“? Všeobecně je tento výraz převzatý z latiny „schola“, odkud se rozšířil do ostatních jazyků. Nicméně i latina toto slovo převzala z řečtiny „scholé“, což mělo původně význam „odpočinek, volná chvíle, oddech“.
Kvíz