Konec oblíbené potraviny v supermarketech. Vláda to zakázala. Důvod je neuvěřitelný

Konec oblíbené potraviny v supermarketech. Vláda to zakázala. Důvod je neuvěřitelný

Foto: HandmadePicture / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Milovníci uzených příchutí se musí připravit na velkou změnu. Evropská unie definitivně schválila zákaz používání kouřových aromat v potravinách, která podle vědeckých studií mohou poškozovat DNA a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Postupně tak z obchodů zmizí oblíbené chipsy s uzenou příchutí, instantní polévky a další potraviny s charakteristickou kouřovou chutí.

Obsah článku
  1. Proč byly oblíbené uzené příchutě zakázány?
  2. Které potraviny z obchodů zmizí?
  3. Kdy produkty definitivně zmizí z obchodů?
  4. Jaké alternativy mají výrobci k dispozici?
  5. Co dělali výrobci v minulosti při zákazech?
  6. Reakce spotřebitelů: Ztráta oblíbených příchutí.
  7. Jak posuzovat bezpečnost potravin?

Proč byly oblíbené uzené příchutě zakázány?

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) provedla rozsáhlý výzkum, který ukázal, že kouřová aromata používaná v potravinářském průmyslu mohou způsobovat poškození genetického materiálu v buňkách lidského těla. Tato tzv. genotoxicita může vést ke zvýšenému riziku rozvoje rakoviny a dědičných chorob. 

Kouřová aromata se vyrábějí zkapalněním kouře vznikajícího ze spalování dřeva, a ačkoliv se o jejich potenciální nebezpečnosti mluvilo už od roku 2009, teprve minulý rok členské státy EU návrh na jejich zákaz definitivně schválily.

"Na základě dostupných vědeckých důkazů nemohli experti úřadu EFSA vyloučit obavy týkající se genotoxicity u žádné z osmi kouřových aromat," uvedl Wim Mennes, předseda pracovní skupiny EFSA pro aromata. 

Pokud je potravina skutečně uzená tradičním procesem uzení, bude stále v prodeji.
Pokud je potravina skutečně uzená tradičním procesem uzení, bude stále v prodeji. | Zdroj: IgorVetushko / Depositphotos

Které potraviny z obchodů zmizí?

Zákaz se týká široké škály produktů, které obsahují uměle přidávaná kouřová aromata. Mezi nejpopulárnější z nich patří:

·       Brambůrky (chipsy) s uzenou příchutí

·       Instantní polévky s kouřovým aromatem

·       Některé druhy sýrů

·       Masné výrobky s přidaným kouřovým aromatem

·       Různá instantní jídla s charakteristickou uzenou chutí

Důležité je zdůraznit, že zákaz se týká pouze potravin s uměle přidanými kouřovými aromaty, nikoliv tradičně uzených výrobků. Pokud je tedy potravina skutečně uzená tradičním procesem uzení, a nejen dochucená "kapalným kouřem", bude stále v prodeji.

Kdy produkty definitivně zmizí z obchodů?

Omezení prodeje bude probíhat postupně. Evropská komise poskytla výrobcům dostatečný čas na úpravu receptur a doprodej zásob. Firmy mají na ukončení výroby 2 až 5 let v závislosti na typu produktu. Úplný zákaz má být dokončen do července 2029

Podle serveru dTest "kouřové příchutě možná budou brzy zakázány, ale bude jistě trvat měsíce, ne-li roky, než zmizí z regálů. Výrobcům je vždy poskytnut čas k přizpůsobení receptur a doprodání zásob." 

Jaké alternativy mají výrobci k dispozici?

Hledání náhrady za kouřová aromata nebude pro potravinářský průmysl jednoduché. Mnoho výrobků, zejména těch s výraznou uzenou příchutí, bude muset projít kompletní změnou receptury.

Co dělali výrobci v minulosti při zákazech?

Zajímavé je, že některé společnosti již dříve musely řešit podobný problém – například když EU zakázala rumový éter používaný při výrobě tuzemáku. Tehdy někteří výrobci přešli na novou recepturu obsahující právě kouřová aromata, která jsou nyní také zakázána.

Reakce spotřebitelů: Ztráta oblíbených příchutí.

Mnozí konzumenti s novým zákazem nesouhlasí a považují ho za další příklad nadměrné regulace ze strany EU.

"Klasická Evropská unie a její nařízení. Namísto toho, aby se zakazovalo to, co je skutečně nebezpečné, zakazuje se to, co by 'mohlo být' nebezpečné. A co alkohol a cigarety? Řeší někdo jejich dopad na zdraví člověka?" komentuje situaci Pavel D. z Brna

Podobně reagovala i Monika H. z Prahy: "Brambůrky s uzenou příchutí miluje celá naše rodina a upřímně ten zákaz jejich prodeje nechápu. Prodávají se desítky let a najednou jsou nebezpečné? To by se přece rovnou mohl zakázat i prodej cigaret a alkoholu, ne?"

Jak posuzovat bezpečnost potravin?

EFSA uplatňuje při posuzování konzervativní přístup, což znamená, že při odhadu nebezpečí a rizik zvažuje nejhorší možné scénáře. Podle odborníků je u genotoxických látek nemožné stanovit bezpečnou úroveň konzumace.

"Pravděpodobnost výskytu škodlivých účinků však závisí na různých faktorech, včetně genetiky a stravovacích návyků jednotlivce," upozorňuje EFSA.

Přímé rozhodnutí komise: zde

Reklama
Reklama