Co znamená 8-midenní, 14-ti letý, 5timinutovka: Také luštíte prazvláštní slova? Je to nešvar novodobého přepisu číslovek

Co znamená 8-midenní, 14-ti letý, 5timinutovka: Také luštíte prazvláštní slova? Je to nešvar novodobého přepisu číslovek

Foto: Petra Bartoňová a michaklootwijk / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Češi často chybují v psaném projevu při spojování číslovky a přídavného jména (například „8midenní“ místo správného „8denní“ nebo „14-ti letý kluk“ místo „14letý kluk“), protože si nejsou jisti správným pravopisným pravidlem a často píší podle toho, co slyší. Typickou chybou je přidávání koncovek číslovky (-ti, -mi apod.) za číslici, což je nesprávné a v češtině nemá opodstatnění.

Obsah článku
  1. Proč chybujeme
  2. Máme tendenci psát tak, jak slyšíme

Mezi nejčastěji používané chybné výrazy patří také výraz jako například v 7mi letech (správně: 7 letech), 15-ti letý či 15-tiletý hoch (správně: 15letý hoch) nebo také stůl se 4mi nohami (správně: stůl se 4 nohami) a další.

Obecně jazykovědci vysvětlují, že mezi číslicí a značkou děláme mezeru, konkrétně autoři publikace Na co se nás často ptáte uvádějí: deset kilometrů, tři kilogramy, dvanáct stupňů Celsia, sto procent, čtrnáct karátů. Zkráceně tyto údaje zapíšeme takto: 10 km, 3 kg, 12 °C, 100 %, 14 k.

„Pouze v případech, kdy kombinací číslice a značky vyjadřujeme přídavné jméno, například desetikilometrový běh, tříkilogramové závaží, dvanáctistupňové pivo, stoprocentní výkon, čtrnácti karátové zlato, mezeru mezi číslicí a značkou neděláme a píšeme 10km běh, 3kg závaží, 12° pivo, 100% výkon, 14k zlato, popř. 10kilometrový běh, 3kilogramové závaží, 12stupňové pivo, 100procentní výkon, 14karátové zlato,“ vysvětlují jazykovědci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Máme tendenci psát tak, jak slyšíme

Stejně je tomu podle nich ve spojeních číslovky se slovem: 5 dní, 2 týdny, ale 5denní nebo pětidenní, 2týdenní nebo dvoutýdenní. Mezi číslicí a následující slovní částí nepíšeme spojovník ani mezi obě části nevkládáme slabiku -ti-, ev. -mi-.

Není logický důvod psát například 50tikilometrová rychlost, pro děti do 14-ti let nebo x5tidenní či x8midenní dovolená (ani 5-ti-denní, 5ti-denní, x8-mi-denní, *8mi-denní), neboť slabiky -ti- a -mi- jsou už obsaženy v tvaru číslovky, kterou přesně tak vyslovujeme.

Bez mezery se píše rovněž například 10x nebo 10krát, 10násobný nebo desetinásobný.

Proč chybujeme

Chybování v těchto případech je způsobeno hlavně psaním podle výslovnosti a neznalostí pravopisného pravidla. Správně se číslice s přídavným jménem píše bez skloňovacích koncovek a bez spojovníku, pokud tvoří jedno slovo

Reklama
Reklama