Děláte to jako ostatní Češi. A pak vás překvapí, co najdete ráno v sáčku

Děláte to jako ostatní Češi. A pak vás překvapí, co najdete ráno v sáčku

Foto: Magone / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Většina z nás si myslí, že pečivo doma vydrží bez problémů. Přesto se však ráno setkáme s nepříjemným překvapením. Existuje nějaký jednoduchý způsob, jak tomu předejít?

Obsah článku
  1. Nezdravé tuky v pečivu
  2. Riziko civilizačních nemocí
  3. Ztráta aromatických látek
  4. Igelitové sáčky

Nezdravé tuky v pečivu

Mnoho lidí se obává přidatných látek v pečivu, které mohou zatěžovat organismus. Ve skutečnosti ale představují větší problém ztužené tuky a margaríny, ty se často používají ve sladkém či slaném pečivu, případně ve fastfoodech a restauracích. V klasickém chlebu, rohlících nebo bagetách by se objevovat neměly, ale úplnou jistotu dnes nemáme nikdy. Nejzávažnější vlastností pečiva, a sacharidů obecně, je však jejich vliv na hladinu cukru v krvi.

Riziko civilizačních nemocí

Jakmile po jídle stoupne hladina cukru, tělo začne produkovat inzulin, který má za úkol tento cukr zpracovat. V ideálním případě by se glukóza měla ukládat jako glykogen do svalů nebo jater, jenže většina lidí má tyto zásoby už zaplněné. Přebytečný cukr pak tělo přeměňuje a ukládá jako tuk. Čím vyšší je glykemický index potraviny, tím větší inzulínová reakce následuje.  A častá konzumace pečiva a jiných sacharidů znamená i časté uvolňování inzulínu, společně s hormonem leptinem, který produkují tukové buňky.

Pokud tělo dostává signály příliš často, vzniká inzulinová a leptinová rezistence. A to je cesta k nadváze, obezitě, cukrovce 2. typu a dalším civilizačním onemocním, třeba i kardiovaskulárním.

Ztráta aromatických látek

Jedním z hlavních důvodů, proč pečivo druhý den tvrdne, je ztráta aromatických látek. Tyto látky se uvolňují v plynné podobě a prostupují kůrkou, odkud postupně mizí. Kromě toho se aroma váže také na škrobové a bílkovinné molekuly v samotné struktuře upečeného pečiva, což ještě víc přispívá k jeho ochuzení.Nezůstává to však jen o chuti, i voda hraje důležitou roli. Zvláště ze střídky pečiva se voda přesouvá do kůrky, která tím ztrácí svou typickou křupavou a stává se měkkou až gumovitou. Navíc uvnitř pečení probíhá proces tzv. retrogradace škrobu, který rovněž přispívá k tvrdnutí a zhoršení textury.

Igelitové sáčky

Pokud jde o skladování, je důležité vědět, že běžné igelitové sáčky, které používáme k přenášení pečiva z obchodu domů, nejsou pro dlouhodobé uchování vůbec vhodné. Teplé pečivo se v nich totiž rychle zapaří a už během krátké doby může začít plesnivět. Igelitové sáčky proto používejte jen na cestu z obchodu.

Pro správné uchování pečiva je nejlepší zajistit temné a suché místo s omezeným přístupem vzduchu. Ideálním řešením je například bavlněný sáček nebo utěrka, do které se vloží například čerstvý kváskový chleba, který následně uložíte do chlebníku. Dobrou volbou jsou také voskované sáčky na pečivo, které používaly už naše babičky, a které se dnes opět vrací do módy. Pokud se nebojíte, můžete si doma podle mnohých receptů z internetu udělat vlastní pečivo, nejde navíc o nic těžkého, navíc vám rozhodně vydrží déle.

Reklama
Reklama